Pokud na blížící se letní motoristickou sezónu sháníte pneumatiky pro váš vůz nižší střední, případně střední třídy, měli byste přihlédnout k čerstvým výsledkům nezávislého testu pneumatik. Ty experti renomovaného autoklubu ADAC podrobili hodnocení v pěti dílčích disciplínách.

Největší podíl na celkovém výsledku mají vlastnosti pneumatiky na mokru (40 procent), vliv dvaceti procent mají jízdní vlastnosti na suchu a opotřebení a shodně po deseti procentech přispívají do hodnocení spotřeba a hluk-komfort.

V případě rozměru 205/55 R16 se testovalo celkem 15 různých výrobků, přičemž jeden z nich byl protektor King Meiler Sport 1. Ten pochopitelně skončil na poslední pozici.

Test celoročních pneumatik
Konec strašení před celoročními pneu. Český test prokázal jejich schopnosti

Naopak nejlepší hodnocení si připsala pneumatika Continental Premium Contact 6. Hned za ní je se shodnou známkou 2,2 plášť Semperit Speed-Life 3. O desetinku horší výsledek pak má na třetím místě Bridgestone Turanza T 005.

I když žádná z testovaných pneumatik ( s výjimkou zmiňovaného protektoru) nedostala známku Dostatečné nebo dokonce Nedostatečné, spíše vyhnout by se motoristé měli pneumatice Petlas Imperium PT 515, která měla ze všech nejhorší hodnocení při testech na suchu a na mokru.

Nokiany se rychle ojedou

Zajímavé je také porovnání trvanlivosti některých produktů. Například na pneumatice Nokian Wetproof lze do ojetí vzorku ujet 24 800 kilometrů, na pneumatice Goodyear Efficience Grip Performance 2 více než dvojnásobnou vzdálenost. Přesně jde o 55 300 kilometrů. I díky tomuto výsledku tento plášť skončil celkově čtvrtý.

ADAC již zveřejnil také výsledky o palec větší pneumatiky - tedy sedmnáctipalcové. Tentokrát soupeřilo 17 výrobků a jeden z nich totálně propadl. Jednalo se o plášť Firestone Roadhawk. Nedostatečnou známku získala vinou stejného hodnocení při dílčím vysvědčení za jízdu na mokru.

Pneu Maxxis
Asijské pneumatiky se už v testech dotahují na evropské. Jak moc jsou výhodné?

Třetí od konce (těsně před pláštěm Viking ProTech NewGen) pak skončila pneumatika tuzemské značky Barum. Typ Bravuris 5 HM sice dosáhl solidního výsledku při disciplínách spotřeba a opotřebení, avšak známky 3,4 za jízdu na suchu i na mokru jsou již těsně před hranicí hodnocení pouze dostatečné.

Vítězství si v této skupině pneumatik připsal plášť Falkem Azenis FK 510, který získal známku 2,1. O desetinku horší pak byl opět Continental Premium Contact 6 a celkovou známku 2,3 získal produkt Kumho Ecsta PS71. Stále ještě hodnocení "dobré" má Bridgestone Turanza T 005.