Neoficiálně se jí říká "daň za Teslu“ a je součástí rozpočtového návrhu Norska pro rok 2018 a podle všeho nejspíš zapříčiní, že dosud silná popularita elektromobilů v této severské zemi proti současným číslům zase o něco klesne.

Navrhovanou daň bude totiž nutné platit u všech vozů s hmotností nad 2 tuny. Kromě velkých vozů do této kategorie samozřejmě patří i široce rozšířené elektromobily Tesla včetně obou nejprodávanějších typů Model S a Model X.

Celkově se pak jedná o změnu v rámci dosavadního osvobození od poplatků a daní za registrace vozů a ke všemu také provoz firemních vozidel.

Vzácná auta opravdu nebyla šetřena.
VIDEO: Udělali byste tohle Bugatti či LaFerrari? Někdo vzal supersporty do bahna

Po Norsku samozřejmě jezdí více typů elektromobilů než jen značky Tesla a také s menší hmotností než dvě tuny, nicméně se dá čekat, že nová daň zasáhne určitým počtem prodeje Tesly na tomto trhu.

Například cena Tesly Model X by po zavedení daně vzrostla o přibližně 70 tisíc norských korun, což je v přepočtu asi 190 tisíc korun. Rozpočtový návrh ovšem dále zmiňuje, že elektromobily si nadále udrží jisté výhody vůči automobilům se spalovacím motorem.

Samotné Tesle pak může v Norsku pomoci start prodeje nového Modelu 3, který je cenově dostupnější a s hmotností kolem 1700 kg by nezapadal do kategorie zdaněných vozů.

Nejmenší auto schválené pro silniční provoz.
Rarita na neděli: Víte, jak vypadají nejmenší auta na světě?

V minulém roce si Norsko vydobylo první příčku největšího počtu registrovaných elektromobilů na světě. Celých 29 procent nově přihlášených vozů totiž jezdilo na elektřinu. V žebříčku je za Norskem až Nizozemí s 6,4 procenty a dále Švédsko s 3,4 procenty elektromobilů.

Norský ministr životního prostředí prohlásil, že velké elektromobily opotřebovávají silnice úplně stejně jako normální auta a že původní zvýhodnění elektrických vozů mělo veřejnost spíše přesvědčit ke koupi malých dostupných modelů, ne k pořízení drahých a luxusních vozů, jakými jsou současné modely Tesly.