IIHS pracovalo s daty o nehodách chodců mezi léty 2009 a 2016, přičemž hledalo opakující se podmínky, během nichž k těmto nehodám docházelo nejčastěji. Využívány byly úřední záznamy o smrtelných a těžkých incidentech zahrnujících chodce.

Jednoznačným výsledkem je prohlášení, že střety automobilů a chodců na silnicích jsou v posledních letech stále častější a rovněž smrtelnější. Nejvíce nehod pak dochází v nočních hodinách a pochopitelně v městských a hustěji zastavěných oblastech. V rámci typů vozidel se pak nejčastěji mezi účastníky nehod objevují právě vozy kategorie SUV.

Nákres patentu.
Řešení do měst? Ford si patentuje automobil se zabudovanou motorkou

Mezi léty 2009 a 2016 přitom průzkum mluví o historicky nejvyšším nárůstu úmrtí chodců. V městských částech se nehody zvýšili o 54 procent, zvýšila se i smrtelnost nehod. Od roku 2010 narostla o 29 procent.

Počet nehod zahrnujících chodce podle oblasti.Zdroj: iihs.org

(Další grafy najdete v galerii.)

Vozy SUV v těchto číslech poté hrají velkou roli. Během zmíněného období totiž jejich účast na smrtelných nehodách vozidla a chodce narostla o celých 81 procent. Stále rostoucí obliba vozů kategorie SUV se tedy nechvalně ukazuje i v tomto průzkumu.

Kromě obecně zvyšujícího se počtu „SUVéček“ na silnicích ale IIHS dodává, že smrtelné následky chodců při střetu s těmi vozy jsou i následkem jejich designu a konstrukce. SUV, pick-upy a dodávky mají obecně masivní přídě s vysoko umístěnou kapotou a pravděpodobnost těžkého úrazu hlavy či hrudníku je zde tedy zřejmě mnohem vyšší než u jiných vozidel.

Údajně naměřených 696 km/h v úseku s padesátkou.
Řidič měl zaplatit pokutu za 696 km/h. Radar ho přitom změřil v Opelu Astra

Vozy SUV nejsou samozřejmě populární jen v USA, ale rovněž taky u nás v Evropě. Aby však nepadalo špatné světlo pouze na vozy SUV, průzkum IIHS rovněž uvádí, že nepřímým viníkem zvyšujícího se počtu nehod chodců je taktéž nedomyšlená silniční infrastruktura. Přesněji místa s častým výskytem chodců, ale nedostatkem bezpečných chodníků, přechodů, podchodů či nadchodů a potřebného značení. V těchto případech jsou poté chodci nuceni vkročit na vozovku a vystavit se nebezpečí.

Dopravní nehoda u Sulejovic.
Ústavní soud: Řidič zodpovídá jen za připoutání dětí, ne dospělých

Průzkum ovšem končí na pozitivní notě a vedoucí IIHS David Harkey dodává, že právě vylepšení infrastruktury a rozšiřující se nabídka bezpečnostních systémů v autech pro detekci chodců či používání moderních světlometů, je klíčem k řešení těchto typů nehod.