Vztahy cyklistů a řidičů aut nejsou mnohdy zrovna ideální. Například poslední průzkum v hlavním městě ukázal, že 60 procent cyklistů se cítí být v provozu ohroženo ze strany řidičů motorových vozidel. Ti současně (ze dvou třetin) přiznávají, že cyklistům pohyb v pražských ulicích nijak neusnadňují a téměř polovina z nich by cyklisty raději vykázala z vozovky na vyhrazené stezky.

Ovšem i motoristé mají právo být občas na cyklisty rozezleni. Ze statistik sice vyplývá, že většinu nehod ze zhruba 90, které se ročně v hlavním stanou, a jejichž účastníky jsou cyklisté a motoristé, zaviní motoristé, je to však poměrně těsné. Zhruba 40 procent totiž zaviní cyklisté a dalších pět procent chodci nebo jejich domácí mazlíčci. Navíc cyklisté pro změnu uzurpují chodce. "Cyklisté zřejmě v některých případech mají pocit, že jízda po chodníku pro ně bude pohodlnější a bezpečnější. Neuvědomují si však, že tím naopak ohrožují chodce a zároveň porušují dopravní předpisy,"uvedl Petr Dolínek, náměstek primátorky hlavního města pro oblast dopravy, sportu a volného času.

Srovnání výsledků nárazového testu Roveru 100 z roku 1997 a Hondy Jazz z roku 2015.
EU chce mít v autech nové povinné bezpečnostní prvky. Některé překvapí

Kampaň doprovází obrázkové desatero, kde jsou vyobrazeny rizikové a konfliktní situace. Navíc poučuje obě skupiny účastníků o jejich právech a povinnostech. Jen menšina řidičů zřejmě ví, že cyklista ve chvíli, kdy se nachází v koloně stojících vozidel, má právo je předjíždět zleva i zprava.

Stejně tak zase mnoho cyklistů určitě netuší, že na přejezdu pro cyklisty nemají stejná práva absolutní přednosti jako chodci na přechodu.

Další informace získáte při prohlížení obrázků v galerii: