Odborníci se přitom shodují, že to není až tak těžké. Při respektování níže uvedených rad lze snížit spotřebu o čtvrtinu a leckdy ještě více. Odborníci na úspornou jízdu umí jezdit v podstatě běžným tempem i v členitém terénu s malým benzinovým autem za zhruba tři litry na sto kilometrů. Na fotoreportáž z jedné takové soutěže se můžete podívat do naší fotogalerie.

Tak tedy zmíněné rady:

1) Rozmyslete si, zda skutečně potřebujete jet. Třeba dojet do nejbližšího supermarketu pro nákup autem. Při krátkých jízdách se studeným motorem je totiž spotřeba nejvyšší a také vůz vypouští do vzduchu nejvíce škodlivin.

2) Netankujte malá množství paliva. Při každém otevření hrdla nádrže se uvolňují nahromaděné páry, v nichž je také energie využitelná pro pohon vozu

3) Důkladně plánujte cesty. Řada mobilních mapových aplikací umí naplánovat trasy tak, aby byly nejen časově výhodné, ale umí vás varovat před hrozícími zácpami a jízdou v příliš členitém terénu

4) Nevypínejte systém start&stop. I když vás třeba rozčiluje neustálé zhasínání a startování motoru, úsporu paliva skutečně přináší. Navíc nebudete třeba na křižovatce zbytečně vypouštět spaliny pod nos kolemjdoucím.

5) Zkuste o něco zpomalit. Třeba na dálnici už může snížení tempa ze 130 na 120 kilometrů v hodině uspořit každých sto kilometrů až litr. A přijedete do cíle jen o pár minutek později.

Nová podoba slavné sošky
Slavná soška na Rolls-Roycech bude nižší. Sníží se tím spotřeba

6) Zvažte nákup vozu s jiným pohonem. Vzhledem k tomu, že se nedá v dohledné době očekávat snížení cen pohonných hmot pod hranici 40 Kč za litr, možná by se leckomu už vyplatil elektromobil (byť má vyšší pořizovací cenu), případně auto umožňující spalování LPG.

7) Auto pravidelně myjte. I nečistoty, které ulpěly na karosérii, totiž při vyšších rychlostech zvyšují aerodynamický odpor a v důsledku toho také spotřebu.

8) Tankujte kvalitní paliva. V případě moderních zážehových motorů s technologií přímého vstřikování je totiž třeba díky chemikáliím přidávaným do takzvaných prémiových rozpouštět usazený karbon. A čistý motor samozřejmě pracuje efektivněji.

Jak řídít?

Toto všechno je samozřejmě důležité. Začít se ale musí především s článkem, který se nachází mezi opěradlem a volantem, tedy u samotného řidiče. “Je třeba si především uvědomit, že základem je plynulost,” říká Marek Tomíšek, šéfredaktor odborného internetového magazínu Usporne.info.cz.

V praxi je tak třeba se vyvarovat jízdního stylu brzda-plyn, kdy řidič sešlapuje plynový pedál až do okamžiku, kdy je už opravdu nezbytné brzdit. Tento styl sice přináší citelnou úsporu desetinek a setinek sekundy na závodním okruhu nebo při rychlostní zkoušce rally, ale v běžném provozu se hodně prodražuje. Takový majitel vozu musí počítat nejen s častějším tankováním, ale také brzkou výměnou brzdových kotoučů, destiček a dalších součástek.

Řidič by tedy měl při jízdě, zejména ve známém prostředí, přemýšlet, jak jezdit. Třeba v tom smyslu, zda už náhodou nebude lepší třeba stovky metrů před křižovatkou, kde stojí kolona vozidel a na semaforu svítí červená, vyřadit rychlost a dojet setrvačností. Totéž se dá samozřejmě aplikovat také mimo zástavbu, třeba před začátkem klesání, ostrou zatáčkou a podobně.

Škoda Economy Run je závod probíhající podle přísných regulí
I v provozu lze jezdit "za tři litry". Jak to dělají posádky závodu ve spotřebě?

Kromě toho je třeba (v automobilech s manuální převodovkou) správně řadit. Ideální je dívat se na takzvaného rádce řazení, který šipkou na palubním počítači napovídá řidiči, zda je třeba už zvolit vyšší nebo naopak nižší převodový stupeň.

Další věci souvisejí s technickým stavem vozidla. Především je třeba alespoň jedenkrát měsíčně kontrolovat správný tlak v pneumatikách. I laikovi musí být jasné, že podhuštěná pneumatika má vyšší valivý odpor, na jehož překonání je třeba vynaložit více energie ze spáleného paliva. Důležité je rovněž včas měnit motorový olej a vzduchový filtr. Třeba sportovní vzduchový filtr má jednak pozitivní vliv na výkon motoru a jednak snižuje spotřebu cca mezi 5 až 8 procenty.

Také aerodanymický odpor je nepřítel úsporné jízdy. Chápu, že se každému nechce po návratu z cyklistického víkendu sundavat ze střechy “příčníky”, zvláště když víte, že byste je v pátek museli znovu přimontovávat, ale bez toho úsporně jezdit nebudete.

Stejně tak se na spotřebě negativně projevuje nadbytečná hmotnost. Po zimě tak z kufru vyjměte ocelové sněhové řetězy, vyprošťovací lopatu i jiné již nepotřebné předměty.

Automatická převodovka - Škoda Fabia iV
Autoškoly brzy přejdou na výcvik v autech s automaty. Chystá se změna předpisů

Se stoupajícími venkovními teplotami je také důležité rozumné používání klimatizace. Pokud ji pustíte v okamžiku, kdy nastujete do vozu, který stál v letní výhni, pak může krátkodobě zvýšit spotřebu o celé litry. Ideální je tedy nejprve vnitřní teplotu snížit pomocí vyvětrání dveřmi a okénky, a teprve pak pustit klimatizaci. Při městské jízdě můžete klidně ponechat otevřená okénka, pokud ale pojedete rychleji, pak je zavřete a spolehněte se na klimatizaci. Otevřená okna totiž opět auto vinou aerodynamického odporu brzdí.

Také sledujte, zda náhodou nemáte zapnuté vyhřívání sedačky spolujezdce, která je v té době již prázdná, případně vyhřívání zadního okna či zrcátek. Každý elektrický spotřebič totiž v konečném důsledku spotřebu zvýší.