Nesprávné otáčení a couvání eviduje Policie ČR za rok 2021 jako druhou nejčastější příčinu (8421 nehod) dopravní nehody způsobené řidičem, což se vztahuje především na parkování. Co se týče rozlišení dopravních nehod podle druhu, hned druhým nejčastějším typem nehody je srážka se zaparkovaným vozidlem, jichž se loni událo celkem 22 151. Například podle údajů pojišťovny Uniqa má s drobnými nehodami na parkovištích zkušenost valná většina motoristů.

„Započteme-li i takové malé škody jako oděrky a důlky způsobené otevřenými dveřmi vedle stojícího auta, popřípadě při couvání, jistě bude podíl motoristů alespoň 90 %. Jde-li ale o větší škody, kdy dojde k regulérnímu promáčknutí karosérie, poškrábání laku ve větší ploše apod., i tak si myslím, že podíl bude přes 60 %,“ říká tisková mluvčí pojišťovny Eva Svobodová s tím, že nejčastějšími příčinami tzv. parkovacích škod jsou nervozita a nezkušenost řidičů.

Škoda začíná s odtajňováním velkého rodinného elektromobilu
Škoda již láká na svůj sedmimístný elektromobil. Středobodem je dětská sedačka

Když znáte viníka

Pokud řidič, který způsobil škodu na vašem vozu, od nehody neodjel, máte částečně vyhráno. Je-li kolize bez zranění a vzniklá škoda je do 100 000 Kč, není potřeba volat policii. Náhradu v tomto případě dostanete, i pokud nemáte sjednané havarijní pojištění. Stačí s řidičem, který uzná vinu, vyplnit Záznam o dopravní nehodě, a škoda vám bude proplacena z jeho povinného ručení. Pokud se na vině nedohodnete, policii přivolejte i u menších škrábanců. Stejně tak pokud došlo ke zranění, máte vozidlo např. na operativní leasing (majitelem je třetí osoba), je poničen cizí majetek (dopravní značka, svodidla apod.) nebo není možné obnovit plynulost provozu vlastními silami.

Pokud nevíte, kdo vám škodu na autě způsobil, zavolejte polici ihned. Ta pomůže celý incident objasnit a protokol vám následně pomůže i při jednání s pojišťovnou. Policii je také lepší zavolat, pokud je účastníkem cizinec.

Z naší cesty do Řecka s šestiměsíční dcerou Justýnkou v horách severní Makedonie.
Dovolená s autem u moře, na horách i v kempu. Hlasujte v prvním kole fotosoutěže

Když do někoho narazíte vy

Může se také stát, že jste „ťukanec“ zavinili vy. V takovém případě je nutné počkat na majitele poškozeného vozidla nebo zavolat policii. V praxi často řidiči nechtějí vyčkávat na druhého řidiče, nechají proto za stěračem lístek s kontaktem. Takový postup ovšem neodpovídá předpisům a policie ho může posoudit jako úmyslné ujetí od nehody. Za to hrozí pokuta až 5000 korun a ztráta sedmi bodů, při opakovaném ujetí pak ztráta řidičského průkazu až na šest měsíců.

Řidiči také od nehody ujíždějí ze strachu z vysokých nákladů na opravu cizího vozidla. Přitom povinné ručení, které má ze zákona každý, myslí právě na tyto případy. Způsobenou škodu tak za vás uhradí pojišťovna. 

Nehoda se vždy nahlašuje na pojišťovně viníka. Pokud jste způsobili nehodu vy, nahlaste tedy vše své pojišťovně. To platí, i pokud viníka neznáte a máte sjednané havarijní pojištění. V takovém případě ale zvažte také výši škody, která na autě vznikla. Kvůli spoluúčasti, která zpravidla bývá několik tisíc korun, se nahlášení pojišťovně nemusí vyplatit vždy.

Dochovaný exemplář ve firemní galerii
Slavný skútr „Čezeta“ se dožívá 65 let. Odvozená rikša je o pět let mladší

Zdokumentujte škodu a shánějte se po kamerovém záznamu

Ať už znáte pachatele nebo ne, je důležité škodu zdokumentovat. Svůj automobil (případně oba, je-li druhý vůz přítomen) řádně vyfoťte, ideálně z více úhlů. Zaměřte se hlavně na poškozená místa. Do Záznamu o dopravní nehodě detailně popište, jak k incidentu došlo, a nezapomeňte uvést SPZ vozidel.

V poslední době narůstá počet míst, která jsou monitorována kamerovým systémem, například u nákupních center, kde jsou nehody na parkovištích častým jevem. „Nehody na parkovištích jsou naším denním chlebem – nedání přednosti zprava nebo nerespektování hlavního směru, vjezdy do protisměru, poškození vozů při vyjíždění z parkovacího místa a podobně. Stalo se však také to, že žena za volantem neuměla ovládat automatickou převodovku, spletla si zařazení a spadla ze střechy, kde je parking, o patro níže, na střechu jiného auta. Některým řidičům se také povedlo při objíždění zpomalovacího retardéru položit auto na bok a často dochází k ulomení závory při výjezdu z garáží,“ popisuje Lukáš Převrátil, ředitel dohledového centra M2C Space, které zajišťuje ostrahu obchodních center.

Právě kamerové systémy doplněné o chytré softwary mohou být podle Lukáše Převrátila účinným nástrojem pro dopadení pachatelů nehod na parkovištích. Ne vždy se však k záznamu z kamery dostanete. „Přijde-li policie a podá vlastníkovi obchodního centra žádost o vydání kamerového záznamu, tak ten je ze zákona povinen ho vydat. Pokud ale za majitelem objektu přijde běžná fyzická osoba a poptává záznamy z kamerových systémů, majitel ho vydat nemusí. A pokud přijde tato osoba za ostrahou, tedy za zpracovatelem, a ta mu záznam vydá bez souhlasu majitele, jedná se o porušení zákona,“ upozorňuje Lukáš Převrátil. Na majitele nebo provozovatele parkoviště se musíte obrátit do 15 dnů, pak nárok na nahlášení zanikne. Svědci, kteří nehodu viděli, mohou být také nápomocní při zkoumání incidentu policií nebo pojišťovnou. Ptejte se tedy i jich a v případě potřeby si vyměňte kontakty. Pomoci mohou také sociální sítě.

Andrea Kalivodová a Peugeot
Jsem reálná ženská, která v autě nadává i bourá, říká pěvkyně Andrea Kalivodová

V rámci průzkumu návyků a zkušeností českých řidičů, který si nechala vypracovat společnost Nextbase, přední světový výrobce palubních kamer, hned 22 % dotazovaných uvedlo, že již zažili situaci, kdy jim někdo naboural jejich vůz na parkovišti a ujel. Častěji se takové incidenty stávají mužům (24 % kladných odpovědí) a řidičům ve věku 35 až 44 let a starším 55 let (shodně 24 %). K nehodám na parkovištích, při kterých viník ujede, dochází nejčastěji v Karlovarském kraji (40 %), v Praze (29 %), v Jihočeském kraji a na Vysočině (shodně 27 %). 
Pramen: Nextbase