Pneumatiky nejsou rohlíky. Jejich koupě je složitější, proto se pojďme podívat, jak na ni. Možností je několik. Mnoho řidičů se při výměně plášťů obrací na pneuservisy. Ty dokážou zákazníkovi objednat a pořídit pneumatiky přesně podle jejich požadavků.

Pracovníci pneuservisů umí často poradit se správným výběrem rozměrů plášťů a zařídí následnou montáž. Jsou schopni také doporučit vhodné obutí podle cenových představ zákazníků a charakteru použití pneumatik v terénu. Pro zákazníka je to praktická a pohodlná volba.

Stále více oblíbený a využívaný je také prodej pneumatik u internetových prodejců. Tito obchodníci specializující se na prodej plášťů dokážou řidičům nabídnou velký výběr všech typů a rozměrů pneumatik od různých světových výrobců. Musíte ale vědět, jaké pláště chcete.

Výhodou je rychlost dodání objednaného zboží, a to řádově během několika dnů, pokud je u obchodníka skladem. Velkou výhodou také je, že v takovém případě můžete počítat s širokou nabídkou nejrůznějších typů pneumatik včetně speciálních.

  • Víte, že pneumatiky mají své „datum spotřeby“? Podívejte se na video:
| Video: Youtube

Pneumatiky seženete také u specializovaných prodejců v kamenných obchodech nebo dokonce v některých obchodních řetězcích. V druhém případě ale  nepočítejte s širokým sortimentem, spíše jen s omezenou nabídkou nejběžnějších rozměrů v nižší cenové hladině. Pokud ale budete mít štěstí, možná trefíte na správný rozměr plášťů pro svůj vůz za dobrou cenu.

Na co si dát pozor?

Pneumatiky jsou důležitou součástí automobilu. Proto zvolit správnou velikost a dezén je velmi důležité. Správný výběr pneumatiky zajistí, že se vaše auto bude dobře rozjíždět, bude mít ideální brzdnou dráhu a udrží vás bezpečně na vozovce. Se špatně zvoleným rozměrem kol můžete mít problémy při silniční kontrole, hrozí vám pokuta, zamítnutí STK případně vám může pojišťovna odmítnut pojistné plnění v případě dopravní nehody.

Při výběru pneumatik na svůj vůz se řiďte rozměry, které máte uvedeny ve velkém technickém průkazu. Podle toho budete volit také rozměry disků. Ve velkém technickém průkazu se řiďte parametry, jako je šířka, poměr stran nebo index rychlosti a nosnosti.

Nákup nových pneumatik neodkládejte na poslední chvíli. Počítejte s tím, že v období přezouvání plášťů na jaře a na podzim mohou být některé jejich rozměry nedostatkovým zbožím. Proto je lepší pořizovat pneumatiky s předstihem ještě v době před sezónním zahlcením pneuservisů, kdy se poptávka po nových pláštích výrazně zvyšuje.