České pneu bazary nabízejí pneumatiky, které nejsou nové, ale jednu nebo více sezon vám ještě vydrží. Stejně tak je můžete sehnat na internetu. Cena je samozřejmě lákavá, za použitou pneumatiku renomované značky zaplatíte někdy méně než za protektory nebo nejlevnější pneumatiky nové.

Nabízené použité pneumatiky mají sjetý vzorek jen částečně. V nabídce jsou pneumatiky, jejichž vzorek je přeměřen a uveden na desetiny milimetrů, například mají 5,5 milimetru. Pocházejí často z dovozu, nebo jsou od firem, které u svého vozového parku mění pneumatiky po určité době preventivně. Mohou být také z vozidel, která z nejrůznějších důvodů předčasně dosloužila. Míra opotřebovanosti pneumatiky se samozřejmě promítne do její ceny.

Při výběru autoškoly si projděte na internetu jejich ceníky.
Řidičák na motocykl: kolik stojí a jak při výběru autoškoly ušetřit

Kdy má smysl poohlédnout se po použité pneumatice? Zjednodušeně řečeno v případě, když chcete ušetřit. Do pneu bazarů míří například řidiči, kteří poškodili jednu ze svých pneumatik tak, že už nejde opravit. V takovém případě je pro ně cenově výhodné pořídit do sady pneumatiku lehce opotřebovanou než zcela novou.

Chce to mít štěstí, pneu bazary totiž nemusí mít v nabídce přesný typ vaší pneumatiky. Nabídnout vám mohou třeba stejný rozměr pneumatiky od jiného výrobce s jiným vzorkem. Pak je dobré pořídit si pneumatiky nové dvě, aby byly na nápravě vozu stejné.

Bullittův případ
Klasické filmy pro fanoušky aut: Znáte Vanishing Point nebo Bullittův případ?

Dalším příkladem může být situace, kdy hledáte rezervní pneumatiku na dojezd. Některé vozy už od výrobce rezervní pneumatiky nemají, pouze lepicí sadu. Ta vám však nebude k ničemu, pokud pneumatiku prorazíte z boku.

Proto je vždy lepší – i když méně komfortní - vozit v kufru auta pneumatiku rezervní. K tomu postačí pneumatika z druhé ruky. Ve spojení s použitým diskem může být celková cena „rezervy“ velmi lákavá. 

Zdroj: Youtube

Nezapomínejte ale na to, že u použitých pneumatik kupujete „zajíce v pytli“. Nikdy nezjistíte, jak s takovou pneumatikou bylo v minulosti zacházeno a jestli nemá skryté vady. Opět platí pravidlo, že nová pneumatiky je sázka na jistotu.

Nepodceňujte u svých pneumatik pravidelnou kontrolu hloubky dezénu. U zimních pneumatik je povolena minimální hloubka dezénu 4 mm. U letních pneumatik pak 1,6 mm, stejná hodnota platí i u motocyklových pneumatik.

Za mírně sjeté pneumatiky vám může policista při silniční kontrole udělit na místě pokutu ve výši až dva tisíce korun. Pokud máte pneumatiky sjeté hodně, může vám být udělen zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a pokuta ve výši deset tisíc korun.