Pokud jde o množství dopravních nehod, tunely nad ostatními místy nijak nevyčnívají. Jestliže zde však k nehodě dojde, často jsou její následky závažnější - ať už jde o škody na zdraví a majetku, nebo způsobenou dopravní kalamitu. Stísněné prostředí a chybějící únikové zóny nechávají jen minimální prostor pro řidičskou chybu, ztížený je také příjezd záchranných složek. Víte, jak si v tunelu počínat, abyste bezpečně projeli?

Rychlost a plynulost

Možná mezi ně nepatříte, vězte však, že existuje značné množství řidičů, jimž uzavřené prostory působí zvýšený stres. Podle průzkumů trpí zhruba pětina řidičů při jízdě tunelem pocitem úzkosti, u žen je číslo ještě vyšší. Tito řidiči zde většinou jedou pomaleji, v některých situacích naopak zmatkují a chovají se nepředvídatelně. Přidáte-li k tomu zmíněnou absenci únikových zón a horší viditelnost, máte dost pádných důvodů, proč dodržovat stanovenou rychlost, byť by se vám zdála zbytečně nízká. Rychlostní omezení může mít rovněž důvod, k němuž teprve dorazíte - například stojící kolonu za zatáčkou.

Couvání, parkování, odbočení... Znáte pravidla pro jízdu v jednosměrce?

Pro co největší plynulost dbejte na to, abyste dodržovali dostatečnou vzdálenost od vozidel jedoucích před vámi. Platí pravidlo vzájemného odstupu o délce odpovídající dvěma vteřinám jízdy a v tunelech je jeho uplatňování ještě důležitější. Všímejte si také značení, které upozorňuje na uzavření některého z pruhů. Pokud nad pruhem nesvítí zelená šipka, ale červený kříž, co nejrychleji ho opusťte. V uzavřeném pruhu možná stojí porouchané vozidlo, probíhá tu údržba, nebo došlo k dopravní nehodě.

Kritické pasáže

Drtivá většina dopravních nehod se v tunelu stává v místě vjezdu a výjezdu. Důvod vás nejspíš okamžitě napadne - právě zde dochází k dramatické změně viditelnosti. Vjedete-li z plného slunce do přítmí tunelu, očím trvá několik vteřin, než si na nové podmínky zvyknou. V tu chvíli stačí malá anomálie - například ostavené vozidlo nebo auto z vedlejšího pruhu, jehož řidič se rozhodl zařadit těsně před vás… A neštěstí je hotovo. Při výjezdu z tunelu je pak řidič na okamžik zcela oslněn, kromě slunce ho může překvapit třeba i prudký liják.

Již před tunelem je proto dobré mít dobržděno na rychlost, jež je v něm povolena, a od věci není ani kontrola osvětlení vozidla. Pokud vaše auto neumí automatické přepínání z denního svícení na potkávací světla, proveďte to včas sami. Ostatně i u vozidel s automatickým přepínáním světel je na místě letmá kontrola, že se tak stalo. V přítmí tunelu světla denního osvětlení nepostačí, navíc pravidla silničního provozu přímo vyžadují použití světel potkávacích.

Nejčastěji se s kontrolou alkoholu setkáme po zastavení hlídkou dopravní policie
Nejen policista, ale také lékař... Kdo může řidičům kontrolovat alkohol?

Dalším kritickým úsekem je část silnice, která je v tunelu položena nejníže. Proč zrovna tady hrozí nebezpečí? „V dlouhých tunelech se jedná o místo, kde auta jedou vlivem klesání nejrychleji,” vysvětluje dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0. „S vysokou rychlostí a v úzkém prostoru pak stačí malá komplikace, a dojde nehodě. Například vzájemné předjíždění kamionů s těsným vzájemným odstupem může být při vyšších rychlostech velmi nebezpečné.“

Na otáčení zapomeňte

Existují úkony, které jsou při jízdě v tunelu za všech okolností zakázány - a to bezdůvodné zastavování, otáčení a couvání. Pokud musíte zastavit například za nehybnou kolonou, pamatujte na vytvoření záchranářské uličky. Od vozidla před sebou si ponechejte dostatečný odstup a včas zapněte varovné blikače, abyste dali signál dojíždějícím vozidlům. Stojíte-li v tunelu z důvodu dopravní zácpy, nikdy nevycházejte z auta ven.

S palubní kamerou na dovolenou autem. Kde ji vypnout a kde rovnou schovat?

Co když přijde problém?

I v tunelu může nastat situace, kdy se vám auto porouchá a musíte zastavit. „V první řadě pečlivě zvažte, zda opravdu musíte porouchaný vůz odstavit v tunelu,” upozorňuje Roman Budský. „Pokud je to jen trochu možné, snažte se tunelem projet a zastavit až na vhodném místě za ním, ideálně mimo dálnici.“

Jestliže musíte zastavit neprodleně, odstavte auto co nejvíce stranou, pokud možno do odstavného pruhu, vypněte motor a nechte puštěné varovné blikače. Než vystoupíte, oblékněte si reflexní vestu, a problém ihned ohlašte - nejlépe prostřednictvím nouzového telefonu v tunelu, případně mobilem na číslo 158 (v zahraničí pak 112). Než se dostaví pomoc, řiďte se pokyny dispečerů tunelu.