Pokud jste nuceni dojíždět do zaměstnání v době dopravní špičky po hodně frekventovaných komunikacích, pak se vám určitě řídí lépe, pokud je váš vůz vybaven automatickou převodovkou.

Po téměř dvou letech jsme se rozhodli prozkoumat ceníky automobilek a zjistit, která nová auta s touto výbavou jsou v současné době nejlevnější a kolik jich je vlastně k mání s rozpočtem do 400 a 500 tisíc korun.

Na dvacítku těch nejlevnějších se můžete podívat do fotogalerie. V popisce je vždy uvedena i přesná cena.

Jestliže jste nuceni se vejít do hranice 400 tisíc Kč, pak máte na výběr pouze ze šestice modelů. A brzy vlastně jen z pěti, protože Škoda Fabia Combi se již jen doprodává.

Nejlevnější vůz na našem trhu, u kterého se nemusíte namáhat se sešlapováním spojkového pedálu a manuální volbou některého převodového stupně, se jmenuje Kia Picanto. Je to opravdu malý městský vůz, stejně jako velká část dalších v této cenové úrovni. (Těmi jsou Hyundai i10, Mitsubishi Space Star a Aygo X). Na druhou stranou, jak vyplývá ze současného ceníku, je u vozu Kia Picanto volba automatu velmi výhodná. Oproti nejlevnější verzi s manuální převodovkou je totiž dražší jen o dvacet tisíc. Přijde tak na 309 980 Kč.

Páka na ovládání automatické převodovky
Našli jsme 20 nejlevnějších nových aut s automatem. A kolik se za něj připlácí?

Ve srovnání s dobou, kdy jsme podobný průzkum dělali naposledy, zdražilo Picanto s automatickou převodovkou o 20 tisíc Kč.

Největší vozy v této kategorii pořídíte u Hyundai a Škody

Oproti tomu u druhého nejlevnějšího vozu s automatem, kterým je Hyundai i10, už činí příplatek za automat rovných 50 tisíc Kč. Tyto příplatky ovšem nelze brát úplně za bernou minci, protože leckdy se automat nabízí se silnějším motorem než je ten základní s manuální převodovkou a někdy také bývá spojen s bohatší výbavou. Proto třeba u Opelu Corsa a Hyundai i20 může být rozdíl u varianty "manual" a "automat" 110 000 Kč a u Škody Fabia čtvrté generace 105 tisíc korun.

Kromě Fabie se v úrovni hladiny do 400 000 Kč dá za menší rodinný vůz považovat také Dacia Sandero.

Pro SUV je dieselový pohon vhodnou volbou
Naftová auta nemusí být moc drahá. Máme aktuální přehled těch nejlevnějších

Výrazně větší výběr modelů se samočinnou převodovkou je už v cenovém rozmezí 400 - 500 tisíc Kč. Napočítali jsme jich přesně 21. Ve velké míře se jedná o minivozy a malé městské hatchbacky. Opravdu výrazné zastoupení zde mají vozy s logem automobilky Hyundai. Vybrat si lze jednak hatchback i20, dále městský crossover Bayon, malé SUV Kona a v nošovicích vyráběnou "í třicítku" ve všech třech karosářských verzích.

Další tuzemský vůz - nová Škoda Fabia stojí s automatickou převodovkou nejméně 454 900 Kč.

Atraktivní volbou může být třeba Sssang Yong Tivoli v kratší i prodloužené verzi, dále Škody Scala a Kamiq.