Nejen to, že i ve voze s funkčními airbagy hrozí při nehodě poměrně vážná zranění, riskují ti, kteří nepoužívají bezpečnostní pásy. 

„Jestliže jako spolujezdec nepoužiji bezpečnostní pás a následně se zraním při nehodě, ztrácím tím právo přinejmenším na část odškodnění. Stejná situace nastane, pokud si vědomě sednu k opilému řidiči. Pojišťovny totiž usoudí, že je člověk zraněný právě v důsledku ignorování pravidel a za svůj úraz si tak do určité míry může sám,“ varuje Tomáš Beck - expert na odškodnění společnosti Vindicia.

Dodává, že někteří lidé jsou nepoučitelní. „Náš klient z jižních Čech měl během posledních dvou let dvě vážnější nehody, při kterých nebyl připoután. Kvůli tomu mu bylo v prvním případě odškodnění sníženo o 30 procent. A protože pásy nepoužil ani u druhé nehody, přišlo ještě výraznější krácení částky. Celkem se tak připravil o 720 tisíc korun,“ shrnuje Beck z Vindicia.

Kolona vozů na obslužné komunikace letiště se zapnutými tempomaty
Může adaptivní tempomat zabránit zácpám? Vědci z ČVUT to ověřili při experimentu

Podle průzkumu společnosti STEM/MARK přitom 43 procent tu a tam vyjede bez zapnutého bezpečnostního pásu. Zajímavé je, že mladší řidiči do 29 let jsou v tomto ohledu disciplinovanější než ti ve středním věku.

Výzkum přinesl i další zajímavá a alarmující zjištění: „80 procent respondentů nám v průzkumu přiznalo, že pravidla alespoň někdy porušují – ať už na silnici, v práci či někde jinde,“ říká Beck.

Každý šestý jel pod vlivem alkoholu

„Je alarmující, že se každý šestý respondent přiznal k řízení po konzumaci alkoholu. Jen za loňský rok zavinili opilí řidiči přes 4 500 nehod, které si vyžádaly 53 obětí na životech. Viníky pak čeká další kruté vystřízlivění. Pojišťovny totiž vyplatí odškodnění zraněným či pozůstalým – a následně pak částku vymáhají po řidiči, protože alkohol je považován za velmi přitěžující okolnost,“ zdůrazňuje Beck.

Telefonovat za jízdy? Když za vás řídí auto, možná se toho nebudete bát.
Studie: Moderní technologie v autech učí řidiče, aby nedávali pozor na cestu

Výrazně častěji takto hřeší muži – po konzumaci alkoholu jich sedla za volant pětina.

Lidé důsledky porušování pravidel pocítí nejčastěji na své peněžence. Tři respondenti ze čtyř připouští, že museli platit pokutu či jiný peněžitý trest. Poměrně vysoký je počet hříšníků, kteří přišli o svůj řidičský průkaz – potkalo to každého šestého respondenta.

Průzkum proběhl v listopadu 2019, a to na reprezentativním vzorku 1000 respondentů (18-59 let).