Zima je obecně považovaná jako nejnáročnější období pro auto a jeho techniku. Mnoho následujících bodů je proto zaměřeno hlavně na kontrolu a eliminaci následků, které zima mohla napáchat.

1. Pneumatiky

Jak bylo řečeno již v úvodu, právě výměnu pneumatik má mnoho lidí primárně spojenou s přechodem mezi zimním a jarním obdobím. Při nazouvání „letňáků“ máme perfektní příležitost zkontrolovat stav či případná poškození pneumatik, můžeme se podívat na jejich stáří a pochopitelně i na hloubku dezénu. Minimální hloubka je stanovená zákonem na 1,6 mm, ovšem pozor na nerovnoměrné sjíždění.

Víte, proč mají některá auta výfuk zahnutý dolů?
Víte, proč mají některá auta dolů zahnutý výfuk? Vysvětlení je docela prosté

2. Podvozek

Zimní prosolená silnice je přímo rájem pro vznik koroze a ještě dávno před tím, než se objeví první pupínky na laku karoserie, začne „kvést“ podvozek a jeho součásti. Důkladné umytí podvozku na myčce by mělo být základem, ale zároveň se vyplatí zamyslet i nad tím, zda není čas na nástřik podvozku a ošetření dutin.

3. Výfuk

Když už budeme pod autem, nastává možnost také kontroly výfukového systému. Mnoho výfuků totiž rádo rezne a zima v tomto ohledu proces pouze urychlí. Pohledová kontrola a kontrola těsnosti je proto na místě.

4. Gumové díly

Manžety poloos, ale třeba i silentbloky náprav, uložení stabilizátorů a další díly z gumy mohou být po zimě ve výrazně horším stavu, než v jakém byly ještě na podzim. Hydraulické silentbloky mají tendence začít téct, gumová uložení mohou způsobovat mlácení a protržená manžeta nechrání ložiska a poloosy.

Dezén zimních pneumatik.
VIDEO: Zimní versus letní pneumatiky. Opravdu víte, v čem se od sebe liší?

5. Geometrie

Pokud už při přezouvání pneumatik vidíme známky nerovnoměrného sjíždění dezénu, čeká nás seřízení geometrie. Ta by se měla kontrolovat alespoň jednou ročně a příchod jara je ideální příležitostí.

6. Řemeny

Nahlédnutí do motorového prostoru může odhalit zpuchřené a popraskané řemeny, které dostaly přes zimu zabrat velkými změnami teplot. Včasná výměna zaručí, že starý řemen nepraskne a auto nepřestane dobíjet, klimatizovat nebo posilovat řízení.

7. Provozní kapaliny

Běžná periodická kontrola, která se má provádět jak před zimou, tak i po ní. Kontrola hladiny oleje je samozřejmostí, ovšem na přetřes by měla přijít i hladina chladicí kapaliny a hladina a stav kapaliny brzdové.

8. Kabinový filtr

Zde by měli zpozornit zejména alergici, kteří na jaře prožívají své nejkrušnější období. Má-li být naše auto prosté alergenů, pylu, ale i plísní a dalších nečistot, je třeba nasávat vzduch do interiéru skrze čistý kabinový (nebo chcete-li pylový) filtr. Právě jaro je potom optimální čas na jeho kontrolu a případnou výměnu.

Škoda Octavia první generace.
Má vaše škodovka jedno zrcátko menší než druhé? Víte, proč to tak je?

9. Klimatizace

Klimatizace během zimy nepřijde ke slovu právě často, což při prvním spuštění na jaře dost možná pocítíme. Během odstávky to může v klimatizaci „ožít“ a začnou se zde tvořit různé plísně. Ty je dobré hned z jara vyhnat pomocí speciálních dezinfekčních sprejů.

10. Stěrače

Z běžných spotřebních věcí jsou to právě gumičky stěračů, které trpí zimou snad nejvíc. Při kolísání teplot v nich mohou vznikat drobné trhlinky, takže za sebou stěrače nechávají nesetřené linky. Stíráním zamrzlého okna se zase narušuje přilnavost, což se projeví odskakováním stěračů po okně.