Že kartáče škodí laku celoročně a při dlouhodobém používání zanechávají na laku mikroskopické, zmatňující škrábance, to je poměrně známý fakt. Nikdy ovšem není škodlivost automyčky tak markantní, jako právě během zimních měsíců.

Problémem jsou částečky soli a prachu, kterých je na laku během zimy víc, než kdykoliv jindy. Všechny tyto drobné kousky se při kontaktu s relativně malým množstvím vody v myčce uvolní a vytvoří cosi jako brusnou pastu, která je následně vláčena po laku kartáči. Samozřejmě, že auto po mytí zůstane ve výsledku čisté, ale jak kartáče drhnou malé části o lak, odírají jeho bezbarvou krycí vrstvu a způsobují jemné škrábance.

Ilustrační foto.
Podzim je tu, zima za rohem. Víte, jak se postarat o lak svého auta?

Rozhodně žádná výhra není ani myčka, která používá místo klasických kartáčů ty pěnové. Prakticky se jedná o spoustu houbiček, které nejen že roztírají abrazivní směsici částeček po laku, ale dokonce tyto částečky zachytávají do sebe. Zejména teď v zimě je často vidět, jak jsou pěnové „cancoury“ zabarvené špínou do tmava. Je to prakticky stejný efekt, jako když při ručním mytí upustíte houbu na zem. Stejně jako houba zvednutá ze země, mají v sobě pěnové kartáče nachytanou spoustu tvrdých nečistot, škrábajících lak.

Samozřejmě, že pokud své auto takhle umyjete jednou či dvakrát za zimu, nic zásadního na něm nepoznáte. Pokud však budete postup v myčce během zimního období opakovat každých pár dní, asi se budete při prvním jarním sluníčku divit, kolik lesku váš lak pozbyl. Potom už vám nezbyde než změřit hloubku laku a v případě, že ještě je co ubrat, celý vůz přeleštit.

K novince Renault vypustil i reklamu.
Renault má lak na nehty, který opraví škrábance na autě. Feministkám to vadí

Nicméně jaký je tedy správný postup při mytí zimní špíny z auta? Ještě než se karoserie čímkoliv dotknete, musí přijít ke slovu velké množství vody, které všechny nečistoty šetrně sundá. Teprve potom lze vzít do ruky houbu a auto umýt ručně. Ruce si ovšem v zimě namáčet nechcete a tak je ve výsledku nejlepší použít bezkontaktní mytí vysokotlakou myčkou.

A jak mýt auto vůbec nejlépe? Perfektně popisné video nalezneme například na YouTube kanálu Chris Fix.

Zdroj: Youtube