Důvěra zákazníků v naftové motory utrpěla za poslední roky značnou újmu. Na vině je aféra Dieselgate, která však není hlavní příčinou. Je to snaha establishmentu protlačit elektromobily a hybridní vozy na úkor vznětových motorů. Tato snaha je více než evidentní. Ale teprve nyní máme v rukou čísla, která ukazují, jak se „projekt“ daří. A nutno uznat, že dobře. Za jediný rok klesly prodeje vznětových motorizací o masivních 16 procent.

Jestliže za první pololetí loňského roku činil podíl naftových motorů na Starém kontinentu 42,5 procenta, za stejné období roku 2018 to je už pouze 36,5 procenta. A další výrazný pokles se očekává s odklonem automobilek od produkce dieselových motorů pro běžná osobní auta.

McLaren Speedtail
McLaren Speedtail se odhalí 26. října. Dostane skoro tisíc koňských sil

Prodeje ve Velké Británii klesly o 30 procent, v Německu je situace ještě o něco horší. Tam jde ale také o následek zákazu vjezdu dieselových automobilů do center některých z velkých měst.

Zdroj: archiv

S nezájmem o vznětové motorizace jde ruku v ruce také menší poptávka po naftě, což automaticky znamená vyšší ceny u stojanů čerpacích stanic. Vypadá to, že v Evropě turbodieselům skutečně zvoní umíráček.