Říká se o nich, že jsou to nejlevnější nové pneumatiky. Protektory jsou repasované pneumatiky vyráběné z těch použitých za pomocí ověřených technologických postupů. To znamená, že se při výrobě odstraní ze sjeté pneumatiky s ojetým vzorem po důkladné kontrole a pomocí stroje původní běhoun. Ke kostře pneumatiky se na jeho místo nalepí nová směs a vylisuje se nový vzorek. Výrobní proces protektorů je pak zakončen následnou kontrolou.

Někteří řidiči si mění pneumatiky na autě sami.
Výměna pneumatik svépomocí: jakých chyb se vyvarovat a co je k ní potřeba

K argumentům některých výrobců protektorů patří v první řadě cena. Repasované pneumatiky můžete koupit zhruba o 30 až 50 procent levněji, než pneumatiky nové od zavedených značek. To je jistě pro řidiče velmi lákavá nabídka, když cena repasované pneumatiky může být třeba jen osm set korun.  

Mezi další výhody pak podle nich patří kvalita vyráběných protektorovaných pneumatik pomocí moderní použité technologie při výrobě, homologace a v neposlední řadě ochrana životního prostředí - protektor je nejekologičtější způsob recyklace pneumatik. Protektorováním pneumatik se tak prodlužuje jejich životnost.

Ranger se nyní dodává i ve výrazných barvách
V terénu se baví a dlouhé cesty už nejsou problém: První svezení s Fordem Ranger

Nevýhodou protektorů mohou být skryté vady. Nezapomínejme, že při jejich výrobě byly použity sjeté pneumatiky. I při důkladné kontrole nemůžeme vyloučit, že má pneumatika narušenou kostru a může při vyšších rychlostech dojít k defektu. Použití protektorů se proto nedoporučuje na moderních a výkonných autech.

Vhodné jsou spíše pro neagresivní styl jízdy. Musíte ale slevit z jistoty stálých jízdních vlastností a smířit se s vyšší hlučností. Protektory se využívají také v nákladní dopravě jako cenově dostupná alternativa nových pneumatik. 

  • Test zimních protektorů můžete vidět v následujícím videu:
Zdroj: Youtube

Na první pohled protektorovanou pneumatiku od nové zpravidla nepoznáte. Upozornit na ni vás má na bočnici protektorované pneumatiky nápis RETREAD, kterým bývají označovány podle platné evropské legislativy. Vedle tohoto nápisu tam najdete také rozměr pneumatiky, index rychlosti a hmotnostní index.

Pokud budete uvažovat o koupi nových pneumatik, zvažte jestli jsou protektory pro vás kvůli nízké ceně správná volba. Na jedné straně můžete ušetřit několik stovek za kus, na druhé nová pneumatika je sázka na jistotu.