Už v roce 1900 vyrobil Renault první užitkový vůz. Byl určený pro rozvoz mléka. Dnes tato francouzská autombilka dodává čtyři základní typy modelů s plechovou skříní. Od malých Expres a Kangoo, přes střední Trafic až po velký Master. 

I na letošní rok si francouzská značka připravila v tomto segmentu několik novinek. Jednou z nich bude  prodloužené Kangoo. Díky natažení o 41 centimetrů bude objem jeho nákladní skříně až 4,9 m3. Dalším novým typem se stane elektrická verze Traficu.

V České republice existuje 16 specializovaných prodejních a servisních center, ve kterých je možné užitkové Renaulty nakupovat a servisovat.

Na jednu z úspěšných přestaveb se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

Nejžádanějším typem je však největší Master. Ten se také nejvíce využívá k přestavbám na nejrůznější účely. Už proto, že se dodává ve čtyřech délkových a třech výškových variantách. Zákazník si také může zvolit zda chce přední nebo zadní pohon. Nejmenší varianta odveze osm krychlových metrů nákladu, ta největší (s nástavbovou skříní) až 22 m3.

Typy přestaveb je možné podle odborníků rozdělit do čtyřech hlavních skupin. Do té první spadají ty, které pak slouží složkám integrovaného záchranného systému, ty z druhé skupiny  jsou určeny pro logistické firmy a převáží se v nich různé zboží či suroviny, třetím segmentem jsou vozidla pro stavebníctví a čtvrtým auta pro přepravu osob.

Také kavármy nebo koňské "obytňáky"

V Česku v součanosti působí desítky specializovaných firem, které dělají nejrůznější typy přestaveb. Například valníky vznikají ve velkých sériích, ale třeba společnost Jíša se specializuje na velmi unikátní projekty. Zvládnou jich kolem 270 ročně a jsou mezi nimi třeba i projekty typu pojízdná kavárna.

Už celoevropské proslulosti dosáhla společnost Paragan Horseboxes, která dodává přepravníky pro koně. Vejdou se do nich dva koně a s nimi může cestovat tři až pět lidí. Ti se mohou v autě, byť na trošku užíšch lůžkách a ve stísněnějším prostoru než je k dispozici pro koně, také vyspat.

Firma prodává své přepravníky, kterých existuje pět různých typů, už ve dvaceti zemích Evropy a dále rozšiřuje svoji působnost. Ročně zvládnou vyrobit 120 takovýchto specializovaných přestavěných Renaultů Master.