Pokud si chcete v autoškole udělat řidičák na auto, nemusíte nutně absolvovat kurz pro vozy s manuální převodovkou. Některé autoškoly nabízejí kurzy pro výcvik řízení vozidel pouze s automatem. V takovém případě získáte řidičák na auto s omezením skupiny B na řízení vozidel pouze s automatickou převodovkou.

V praxi to znamená, že budete moci řídit jen auta s automatem a na řízení vozů s manuální převodovkou musíte zapomenout. Důvodů, proč se někteří řidiči spokojí jen s tímto omezeným řidičákem, je několik.

  • Jak se řídí auto s automatickou převodovkou, uvidíte ve videu:
Zdroj: Youtube

Pro někoho může být řízení auta s manuálem složité. Při jízdě s vozidlem s automatem se nemusí věnovat řazení rychlostních stupňů, odpadá také práce se spojkou. Chybí totiž také pedál spojky. Zejména pro začínající řidiče může být ovládání vozu s manuálem v hustém provozu stresující. Jiní třeba vidí svou budoucnost za volantem elektroauta.

Řidičský průkaz B-automat si v poslední době oblíbili zejména mladí lidé. Autoškoly se této změně přizpůsobují. „Zájem o automat se zvyšuje. Dříve to byl jeden zájemce z deseti, teď už to mohou být tři,“ říká ředitel autoškoly NOBE Patrik Nosek.

Vyplatí se celoroční pneumatiky, nebo raději střídat letní a zimní? Záleží na vás
Celoroční pneumatiky dobře poslouží i na letní prázdninové cesty

Rozsah výuky je stejný, klienti ale musí počítat s vyšší cenou kurzu. Důvod je ten, že autoškoly musí mít pro výcvik ve své flotile speciální dražší auto s automatickou převodovkou. Pro získání řidičského oprávnění skupiny B-automat je podmínkou absolvování výuky a následné praktické zkoušky z jízdy na vozidle s automatickou převodovkou.

Pokud někdo zjistí, že řidičák B-automat mu nestačí a bude si ho chtít v budoucnu rozšířit na plnohodnotnou skupinu B, může se přihlásit do autoškoly a absolvovat pouze doplňovací zkoušku z praktické jízdy na vozidle s manuální převodovkou. Ta možnost tady je.

K tématu řidičské průkazy doporučujeme i tyto články:

- Řidičák na motocykl: kolik stojí a jak při výběru autoškoly ušetřit - čtěte ZDE
- Řidičské průkazy: s jakou skupinou můžete řídit motorku, auto nebo náklaďák - čtěte ZDE
Výměna řidičského průkazu: kolik stojí, jak dlouho trvá a co k ní potřebujeme - čtěte ZDE
Řidičský průkaz na motocykl: jaký si lze udělat už v patnácti a který až později - čtěte ZDE
- Mezinárodní řidičský průkaz: kdy jej budete potřebovat a jak o něj požádat - čtěte ZDE