Řidiči, kteří mají v autě prvky poloautomatického řízení a jsou na ně zvyklí, dávají mnohem méně pozor na cestu než ti, kteří je nemají, nebo je používají jen chvíli. Toto zjištění přinesly dvě studie, které dohromady skloubil Technický a dopravní institut v americkém státě Virginia.

Vědci nejprve během jednoho roku sledovali 30 lidí v jejich vlastních autech. Nasbíraná data pak porovnali s dalšími 120 lidmi, které pozorovali při řízení půjčených vozů. Část z nich používala asistenční systémy v autě poprvé a bez pomoci, druhá část dostala důkladnější zaškolení a zvykla si tak na ně rychleji.

Sériová verze tohoto vozu se představí na podzim příštího roku
První elektrická Škoda z Mladé Boleslavi bude stát 800 tisíc korun

Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří více používají takové technologie, se o 50 procent častěji nechali strhnout jinými činnostmi než řízením. Například seřizovali rádio, hledali v navigaci nebo si hráli s mobilním telefonem. Také byli o 80 procent náchylnější k tomu nechat se rozptýlit něčím, co viděli, například zajímavým billboardem nebo přírodou.

Studie i dalšími daty doložila, že lidé asistenčním systémům nejprve nevěří, ale když si na ně zvyknou a myslí si, že už jim rozumí a umí je ovládat, pak se jim rádi odevzdají. Vzhledem k tomu, že tyto systémy ne vždy fungují, mohly by být pro řidiče velkým rizikem. V USA jen v roce 2017 zahynulo na silnicích 3166 lidí při nehodách způsobených tím, že se lidé nevěnovali řízení.