Zbývá jen pár dní, a desítky tisíc Čechů vyrazí na dovolenou do přímořských středisek. Podle průzkumu agentury IPSOS, realizovaného pro firmu HoppyGo, plánuje 41 procent Čechů strávit dovolenou v zahraničí. Na první příčce zájmu zůstává tradičně Chorvatsko, následované Řeckem a Itálií. Zároveň stoupá počet těch, kteří cestu za odpočinkem u moře absolvují autem.

Jen pro představu, na Makarskou riviéru dojedete přibližně za devět hodin, do italského Rimini za podobnou dobu, cesta na Korfu vyjde dokonce na dvacet hodin. 

Dálnice - Ilustrační foto
Cesta do Chorvatska: kolik letos řidiči zaplatí za dálniční poplatky

Připravit se na tak dlouhou cestu není jednoduché, zejména pak vymyslet, co všechno potřebujete mít po ruce v kabině auta. Kvůli ubrousku nebo nabíjecímu kabelu se totiž určitě nechcete prohrabávat kufrem, nacpaným k prasknutí. Na co nezapomenout, abyste zajistili během jízdy pohodlí a dobrou náladu všem členům posádky? 

1. Peníze a doklady

Platební karty dnes sice berou i obchody v zapadlých vesničkách, přesto je dobré mít s sebou aspoň malý obnos v hotovosti - ideálně v měně státu, jímž zrovna projíždíte, nebo v eurech. Nikdy nevíte, kam vás okolnosti zavanou, a peníze představují první krok k řešení jakéhokoliv problému. 

Také doklady chcete mít na dobře přístupném místě. Při cestách po Evropské unii stačí platný občanský průkaz (platí i pro děti), v případě řidiče také ten řidičský. Přibalte průkaz zdravotní pojišťovny, případně doklad o připojištění, malý technický průkaz vozu a zelenou kartu. Nezapomeňte na euroformulář záznamu o dopravní nehodě - štěstí přeje připraveným! - a kontakt na asistenční službu.

Větší objem zavazadlového prostoru než kombi nabízejí osobní dodávky. A z nich disponuje největším kufrem Renault Kangoo
Rodinná auta s velkým kufrem? Našli jsme dvacet nejlevnějších na našem trhu

Jedete-li půjčeným vozem, mějte u sebe doklad o zápůjčce. „Doklad by měl obsahovat základní identifikační údaje majitele a osoby, jíž je vozidlo zapůjčeno, specifikace příslušného vozidla, datum vystavení a samozřejmě i podpis majitele vozidla, optimálně notářsky ověřen,“ radí dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0. „Text dokladu by měl být napsaný anglicky, případně i v jazyce používaném ve státě, na jehož území se budete pohybovat.“

2. Svačina a pitný režim

Plný žaludek je hlavním předpokladem spokojenosti a platí to zejména u dětí. Mějte proto po ruce dostatek malých svačinek, které můžete průběžně rozdávat. Abyste si ušetřili nervy, vyhněte se jídlům, která se rozlévají (například jogurty) i která nadměrně mastí nebo drobí. Řízek v chlebu je sice klasika našich předků, ale kromě kulinářského zážitku s sebou nese také umaštěné prsty, hořčici namazanou na sedačkách a drobky po celém autě. 

Ilustrační snímek
Za špatnou funkci autosedačky mohou téměř vždy rodiče. Jaké chyby dělají

Vhodné je například nakrájené ovoce, zelenina a sýry, nebo třeba cereální tyčinky. V závislosti na počasí a délce cesty zvažte, zda potraviny neuložit do chladicí tašky, která je uchová čerstvé. Dopředu myslete i na odpadkový koš, který je stejně důležitý jako opomíjený.

Lahvičku s pitím by měl mít ideálně každý z pasažérů vlastní a uloženou v dosahu. Na hydrataci pak musí dbát zejména řidič, jehož koncentrace vlivem nedostatku tekutin klesá. 

3. Pomůcky pro větší pohodlí

Začíná to již oblečením, které nebude škrtit ani škrábat a které bude adekvátní teplotě na palubě. I v případě, že je při odjezdu venku horko, mějte v kabině něco málo navíc, neboť teplota může během cesty klesnout a dobývat se k mikině uložené v hloubi kufru opravdu nechcete. 

Jistě není od věci mít s sebou cestovní polštářek za krk, který zajistí pohodlnější zdřímnutí, hodit se budou i stínítka do oken - zejména pokud cestujete s malými dětmi. 

4. Elektronika a kabely

Bez chytrého telefonu se dnes obejde málokdo a během cesty budete přístroj jistě potřebovat například k navigaci, přehrávání hudby, hledání informací nebo jen krácení dlouhé chvíle. Hojně používaný smartphone se však vybije cobydup, proto je nutné zajistit i nabíjení, a to pro všechny členy posádky. Zejména větší děti a teenageři vám omezený přístup k mobilu pěkně zhudební. 

Ilustrační snímek
Jak zabít čas. Deset her do auta, které zpříjemní dlouhou cestu nejen dětem

 

Hodit se tedy bude nejen kabel pro každého, ale i redukce do 12V zásuvky, rozdvojky do USB slotu, zkrátka všechno, co usnadní nabíjení. Pro jistotu přibalte i powerbanku, to až se dětem kromě mobilu vybijí i sluchátka - ta jsou rovněž velmi užitečnou součástí výbavy. 

5. Zábava pro všechny

Dlouhá chvíle je na cestě největším nepřítelem dobré nálady. Představa, že dítě stráví deset hodin přilepené k obrazovce mobilu, není většině rodičů po chuti, proto předem myslete i na další způsoby zábavy. Nejmenším dětem vezměte pár oblíbených hraček a kreslicí tabulku, větším vhodné společenské hry, hlavolamy, sešit s úkoly nebo omalovánky.

„Pokud se začne blbá nálada blížit ke kritické hranici, raději si udělejte pauzu, oddychněte si, usmějte se na sebe – a slibte si, že takto to bude po celou dovolenou,“ doporučuje Lenka Čermáková, akreditovaná dopravní psycholožka.

Předem si stáhněte hudbu či podcasty, které chcete během cestování poslouchat, neboť datové pokrytí může v odlehlejších končinách zlobit. 

Alice Bendová. Ilustrační snímek
Dovolenou v karavanu si oblíbily i české celebrity. Kde je v létě můžete potkat

6. Zdraví a hygiena

Umýt ruce si sice můžete u každé benzínky, přinejmenším ubrousky se ale v autě vždycky hodí. Rodiče malých dětí dobře vědí, že ještě lepší jsou ubrousky vlhčené, které do jisté míry zastoupí právě i vodu a ručník. Pro případ špatně vybavených záchodů na pumpách či odpočívadlech si vezměte i záložní zásobu toaletního papíru. V době pandemie se snad každý naučil vozit v autě dezinfekční sprej - i ten najde během dlouhé cesty uplatnění. 

Minimalistická lékárnička vás pojistí pro případ náhlé bolesti hlavy či zad, nevolnosti nebo drobného poranění. Uložte do ní lék s paracetamolem či ibuprofenem, pár náplastí a černé uhlí nebo Rennies. Vzhledem k vysušujícím účinkům klimatizace přijdou vhod také oční kapky a balzám na rty. Myslete rovněž na ochranu před sluncem. Skrz sklo v okénku se sice neopálíte, škodlivé UVA záření jím však bez problémů projde.