Jak už z názvu terénních pneumatik vyplývá, určeny jsou pro jízdu v terénu. Nehodí se na každé auto, vhodné jsou zejména pro nákladní automobily, SUV nebo off-roady. 

Terénní pneumatiky mají zajistit jak správnou přilnavost na na suché vozovce, tak v drsnějším prostředí. Důraz je u nich kladen na nosnost vozidla, jsou odolné proti průrazu. S terénními pneumatikami byste měli projet pískem, blátem, kamením nebo sněhem. Pneumatiky do terénu mají speciálně navržený dezén, drážky mezi boky běhounu jsou širší. Výhodou jsou u nich zesílené bočnice a celková odolnost proti poškození.

Někteří řidiči si mění pneumatiky na autě sami.
Výměna pneumatik svépomocí: jakých chyb se vyvarovat a co je k ní potřeba

Pro jízdu na silnici jsou však terénní pneumatiky méně vhodné než třeba letní pneumatiky. Důvodem je menší styčná plocha a tedy i menší kontakt s povrchem vozovky. Terénní pneumatiky proto mají na suché vozovce nižší přilnavost, jízda s nimi je citelně hlučnější. Jejich použití také zvyšuje spotřebu paliva. Terénní pneumatiky jsou vyrobené z měkčí pryžové směsi, aby zasjistily dostatečný výkon ve všech terénech, proto mají kratší životnost a rychleji se sjíždějí než letní pneumatiky.

  • Jak se chovají terénní pneumatiky v terénu, můžete vidět v tomto videu:
Zdroj: Youtube

Z jakých terénních pneumatik vybírat?

All-Terrain tires (tzv. All-terrain) jsou pneumatiky pro všechny typy povrchů. Vhodné pro použití jsou tehdy, pokud se svým vozidlem často přejíždíte z terénu na běžné silnice. Tedy například pro SUV dojíždějící z města na venkov. Vyznačují se speciálním dezénem zajišťujícím odolnost při jízdě v terénu, na štěrku, v blátě a trávě, ale zároveň nabízejí tišší a pohodlnější jízdu na zpevněných cestách.

Mud-Terrain tires jsou pneumatiky do bláta (Mud-Terrain). Vhodné pro použití jsou v případech, kdy se s vaším vozidlem často vydáváte mimo vyšlapané cesty a do neznámého terénu. Vyznačují se výrazným dezénem, nabízejí vynikající přilnavost kol v nejextrémnějším terénu. Tyto pneumatiky jsou velmi odolné, mají pevnější bočnice pro lepší tlumení nárazů kamenů.

Snow tires jsou speciální zimní pneumatiky pro použití v oblastech, kde převládá sníh a led. Tyto automobilové pneumatiky zůstávají měkké a poddajné i při teplotách pod bodem mrazu. Jejich běhoun má navíc řadu lamel - drobných drážek a kanálků, které se mohou zabořit do mokrého sněhu a ledu a zlepšit tak trakci při jízdě v kluzkých podmínkách.

Land Rover Series 1 byl poprvé představen na autosalonu v Amsterdamu 30. dubna roku 1948
Land Rover Series 1: Legendární terénní auto bylo představeno před 75 lety

Někteří výrobci nabízejí také univerzální pneumatiky pro všechny druhy povrchů. Tyto pneumatiky můžeme označit za kompromis mezi silničními a terénními pneumatikami a jsou určené pro oba typy povrchu.