V rámci srovnání se na univerzitě MIT zabírali dopodrobna veškerými emisemi, které okolo auta vzniknou, rozpočtenými na kilometry předpokládaného provozu. V potaz se brala výroba, provoz, vedlejší emise vzniklé v elektrárnách (u elektromobilů) a nakonec i potenciál k budoucí recyklaci. Objektem výpočtu se takhle stalo velké BMW 750i xDrive, malé Mitsubishi Mirage (následovník modelu Colt) a právě elektrická Tesla Model S.

Asi nikoho nepřekvapí, že sedmičkové BMW skončilo s jasně nejvyššími emisemi CO2 při hodnotě 385 g/km na prvním místě. Poněkud zarážející je ovšem Tesla na druhém místě, která s emisemi 226 g/km předehnala Mitsubishi se 192 g/km.

Tesla Model 3.
Výroba Modelu 3 dělá Tesle vrásky. Značku přivedla do největší ztráty v historii

Tesla zkrátka vychází jako emisně náročnější auto, což je dáno zejména komplikovaným získáváním lithia do baterií. Jenže není všechno tak černobílé.

Vědci z MIT totiž přiznávají, že při výpočtu využili data o energetickém mixu (způsobu získávání elektrické energie) pro americký středozápad. A tady je – stejně jako třeba u nás – majoritní podíl tepelných elektráren, spalujících uhlí. V takovém případě rapidně stoupají emise při výrobě elektřiny a tím samozřejmě i emise, kterými Tesla nepřímo zatěžuje životní prostředí.

Kdyby se jednalo o výpočet v zemi, kde je energetický mix o něco šetrnější, mohla Tesla z tohoto srovnání vyváznout lépe. Na druhou stranu je zde však vidět, že žádné auto nemá, nebude mít a prostě nemůže mít „nulové emise“, jak se v poslední době s oblibou tvrdí.