Těsná mezera mezi středovým panelem a sedadlem, do níž mohou zapadnout právě malé předměty, které už poté rukou nevytáhnete, si u některých řidičů vysloužila dokonce přezdívku "jáma zkázy“ nebo "černá díra". Vylovit totiž pár korun, kreditku či tenký mobil zapadlý pod sedačkou je někdy zcela neproveditelná záchranná akce, pro níž byste museli mít ruce snad z gumy.

Tento problém měl zřejmě i někdo z vývojového střediska amerického zastoupení Toyoty. Nyní si totiž chce automobilka patentovat chytrý mechanismus, který ztracené věci nenechá zmizet v této černé díře.

Přitom jde o vskutku jednoduchou myšlenku. Mezery vedle předních sedaček budou vyplněny "trychtýři", které malé předměty nasměrují k dopadu do speciální přihrádky či tácku pod sedačkou. Ten navíc Toyota plánuje elektrickými motorky zpohybnit, tudíž po zmáčknutí tlačítka přihrádka vyjede před nebo za sedačku a vy se znovu šťastně shledáte se svými ztracenými věcmi.

Nohy na palubovku vážně nepatří. Můžete dopadnout i takto.
Nohy na palubku vážně nepatří. Tady máte ošklivý důkaz

Je to nakonec tak snadné, že je otázkou, proč toto "simply clever“ řešení nenapadlo někoho už dříve.

Než ale začnete jásat nad brilantností Toyoty, je nutné si uvědomit, že jde stále o pouhý nápad a automobilka nemá patent ještě v kapse. Jestli se tedy vychytávka objeví i v produkci, je zatím nejasné. Pokud se tak ovšem stane, bude tento den popisován jako triumf nad motoristickou jámou zkázy. Musíme jen doufat.