Už v sedmdesátých letech se do tehdejšího socialistického Českoskoslovenska dovezly čtyři stovky osobních vozů Toyota Corona 1500. Byl to však výjimečný počin, neboť Japonsko jimi zaplatilo za dodané traktory Zetor. V následujícím desetiletí pak bylo v Tuzexu jednu dobu k mání také pár desítek Coroll s třináctistovkovým motorem.

Oficiální zastoupení největší světové automobilky začalo na našem území fungovat až v roce 1993, a Toyota tak v letošním roce slaví 30 let na českém trhu.

Na úspěšné, a také některé neúspěšné u nás nabízené produkty Toyoty se můžete podívat do fotogalerie.

Daří se jí čím dál lépe. Loňský rok byl pro Toyotu i Lexus nejúspěšnějším obdobím v třicetileté historii obou značek v Česku. Toyota meziročně zvýšila prodej o 15 procent na 13 728 vozů, Lexus rostl s 881 registracemi o 60 procent na prémiovém trhu. Toyota se tak stala čtvrtou nejprodávanější značkou v Česku a v růstu pokračuje i v letošním roce, kdy byla podle údajů za tři měsíce s více než 4600 prodanými vozy na třetí pozici na trhu s podílem přes 8,2 procenta.

Už více než polovina ze všech prodaných vozů Toyota u nás má hybridní pohon. 

Špičkovou technologii využívají vozidla s palivovými vodíkovými články. Na to, jak je možné je tankovat, se můžete podívat sem:

Zdroj: Youtube

„Za 30 let od zahájení importu japonské značky na český trh si Češi pořídili více než 150 000 nových vozů. Pokud k tomu připočítáme více než 15 tisíc prodaných lehkých užitkových automobilů, prodeje se blíží už 166 tisícům nových vozů Toyota," říká generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška a doplňuje: „Spolu s předanými modely Lexus jde o bezmála 172 000 nových vozů.“

Také auto na vodík

Současná čísla jsou diametrálně odlišná od těch v prvním roce existence Toyota ČR. Tehdy bylo prodáno celkem 111 osobních a 16 lehkých užitkových automobilů značky, v druhém roce již překročil prodej automobilů Toyota tisícovku a od roku 2006 to bylo stabilně okolo 5000 vozů ročně. Od roku 2017 prodeje strmě rostou.

Corolla Cross může mít pohon všech kol
V souladu s módními trendy. Bez hybridu by Toyota Corolla Cross možná byla lepší

Současná nabídka značky čítá 20 modelů osobních vozů a čtyři lehké užitkové modely. Nejprodávanějšími modely značky byly loni Corolla (2177 kusů), RAV4 (2093 kusů), Yaris (1641 kusů) a Yaris Cross (1435 kusů). Následují osobní verze modelů Proace a Proace City se 1432 respektive 1036 vozy, C-HR (844 kusů) a Aygo X (580 kusů). Z lehkých užitkových vozů je nejprodávanější pick-up Hilux s 597 kusy.

Sportovně zaměření zákazníci v poslední době oceňují také její poměrně širokou nabídku výkonných a skvěle jezdících vozů. Mezi ně se nepochybně řadí GR-86, Yaris GR a Supra.

Takovýchto vodíkových stanic mají být do konce desetiletí v ČR desítky
I v Praze už lze tankovat vodík. Cena je vysoká, ale na kilo dojedete daleko

Kromě hybridů se Toyota věnuje také vývoji vozů na vodíkové palivové články. V Česku už jezdí prvních deset vozů Toyota Mirai, které právě tuto technologii mají zabudovanou ve svých útrobách. Zatím ale větší objemy prodejů slibují bateriové elektromobily. První typ bZ4X brzy doplní další.

Od poloviny prvního desetiletí tohoto tisíciletí je navíc Toyota tak trochu domácí českou značkou. V Kolíně totiž provozuje výrobní závod, v němž se montují modely Aygo Cross a Yaris.