Jestliže si hodláte pořídit vůz, který má oficiálně deklarovanou hodnotu spotřeby mezi konkurenty nejnižší, pak byste měli uvažovat o modelech produkovanými značkami koncernu Stellantis.

Vyplývá to z našeho přehledu, před jehož sepsáním jsme se probírali oficiálními technickými daty rodinných SUV nabízených jako nová na oficiálním trhu s novými osobními vozy v Česku.

Na nejúspornější SUV s dieselovým i benzinovým motorem se můžete podívat do naší fotogalerie. Pod snímky vždy uvádíme přesnou hodnotu spotřeby a rovněž aktuální cenovku. Do přehledu jsme rovněž zařadili pouze auta, která stojí méně než tři čtvrtě milionu českých korun.

V obou kategoriích se na prvních místech žebříčku podle nejnižší spotřeby umístily vozy značek Opel. U dieselových pak zabodovaly také Citroën a DS. Naopak u benzinových byl úplně nejúspornějším modelem Peugeot 2008.

Elektromobily jsou vždy rychlé na prvních několika metrech, pak jim ale může začít docházet dech
Předjíždění s nimi trvá skoro věčnost: Přehled aut, která zrychlují nejpomaleji

Do přehledu jsme tentokrát zařadili pouze verze s klasickými spalovacími motory, maximálně elektrifikované mildhybridním systémem. Nezabývali jsme se ani klasickými hybridy, natož vozy s pohonem plug-in hybrid.

Dokonce i za 3,5 litru

Menší nebo střední dieselová SUV již některé značky nebo celé koncerny přestaly nabízet. To je zřetelné zejména v případě značek Škoda a Volkswagen.

Třeba právě největší německá automobilka má v obou částech žebříčku zahrnujícího vždy deset a deset nejúspornějších modelů s oběma typy agregátů, celkem tři vozy. Dva (Taigo a T-Cross) pohání zážehový agregát, větší T-Roc pak turbodiesel. Obdobně v případě Škody patří do první desítky dieselových vozů Karoq a do žebříčku nejúspornějších dieselových aut zase menší Kamiq.

Potěšitelné je, že úsporně dnes umí jezdit také poměrně velké rodinné vozy z kategorie SUV. Tedy například zmiňovaná Škoda Karoq, Hyundai Tucson nebo Citroën C5 Aircross.

Nabídka prostorných rodinných SUV se stále rozšiřuje
I Číňané vstupují do hry: Do 700 tisíc lze koupit dvě desítky prostorných SUV

Nejúspornější spalovací SUV se vznětovým motorem mají v současnosti spotřebu v režimu WLTP v rozmezí 3,5 až 4,9 litru. Pod hranici čtyř litrů se vejdou čtyři modely. Opel Crossland dokonce umí stokilometrovou vzdálenost ujet na pouhé tři a půl litru nafty.

Nejúspornějším SUV se zážehovým motorem je Peugeot 2008. Ten spotřebovává na sto kilometrů 4,5 litru benzínu. Také všechny zbývající vozy v první desítce ujedou tuto vzdálenost za méně než pět litrů. I těm na pozicích 8-10 stačí jen 4,8 litru.

V dalším článku se budeme věnovat spotřebě vozů s klasickými karosériemi hatchback, sedan a kombi.