Teoreticky lze dnes z jakéhokoli moderního auta, které má automatickou převodovku s ovladačem bez přímé mechanické vazby, udělat samořiditelné.

Právě takový byl Range Rover Evoque, který se v pátek pohyboval v ulicích našeho hlavního města. Krátkou jízdu v něm absolvoval také redaktor Deníku a portálu Automix.cz

Na auto se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Toto SUV má ale samozřejmě klasickou výbavu doplněnu o řadu věcí. "Jedná se zejména o šest senzorů tyu Lidar (skenují okolí díky vysílaným laserovým paprskům) a šest kamer," vysvětluje mluvčí české divize Valea Gábor Iffland. Data se samozřejmě zpracovávají v řídící jednotce, která pak dává příslušné pokyny systémům zajišťujícím pohon a řízení vozu. Zmíněné senzory jsou schopné poskytovat data o autech, chodcích, cyklistech, motocyklistech i pevných překážkách, které jsou od vozu vzdálené až 250 metrů.

Lidský řidič samozřejmě v autě musí být přítomen a je povinen stále sledovat situaci v provozu. Také při jízdě, kdy jsem mohl sedět na zadní sedačce, byl nucen na krátkou chvíli převzít řízení. To bylo v okamžiku, kdy před přechodem pro chodce v Klimentské ulici, který je vybaven betonovými bariérami pro ochranu chodců prudce zabrzdil. Stalo se tak i přesto, že vozovka před autem i samotný přechod byly prázdné. "Nějaký falešný signál," komentoval to stroze testovací jezdec na sedačce řidiče. Auto tedy vzápětí rozjel sám a pak předal řízení opět elektronice.

Nové schopnosti čelních detekčních kamer
Valeo v nové továrně v Rakovníku vyrábí i senzory a kamery. Umí toho stále více

Předtím, na jiném přechodu, však auto naprosto správně a s dostatečným odstupem zastavilo před chodkyní, která se napříč jízdní dráhou vydala při rozsvícené červené na semaforu pro chodce.

K dispozici je "samořiditelný" kit

"Zvolená testovací trasa je sice krátká, ale zahrnuje hodně z věcí, které jsou pro městský provoz typické," vysvětluje Iffland. "Jsou na ní totiž jednosměrné ulice, cyklostezka, přechody pro chodce s ostrůvky a také semafor". Současně přiznává, že auto nejelo naslepo, ale právě tyto body mu lidé z Valea naprogramovali do paměti. Také jsme se pohybovali o něco nižší rychlostí, než bych na těchto komunikacích a za daného provozu volil za volantem obdobného auta já sám.

V současnosti již ale Evropu brázdí flotila několika podobných vozů Valeo. Lidé z české divize jsou pyšní na to, že všechny jsou osazeny senzory, které se vyvíjejí v České republice. Konkrétně se jedná právě o zmíněné Lidary a čelní kameru s úhlem záběru 100 stupňů. Společnost také v tuzemsku provozuje několik výrobních závodů na různé komponenty pro auta.

Rinspeed Snap je jeden z konceptů plně autonomních vozů.
Studie: Auta bez řidiče ucpou ulice, aby se vyhnula placení za parkování

"Navíc jsou to všechno součástky, které jsou již montovány do různých typů sériových vozů. Například lidary má v sobě zabudováno jak Audi A8, tak Mercedes-Benz třídy S, a také Honda Legend. Přesto je ale zatím kvůli platné legislativě k plně autonomnímu řízení využívat nemůžou.

Vývojem samořiditelných aut v městském prostředí se Valeo zabývá již od roku 2017, technologie pro autonomní jízdu na dálnicích připravuje dokonce ještě o dva roky déle.

Přesto se Iffland domnívá, že nejdříve se budou autonomní vozidla pohybovat v nějakých uzavřených firemních areálech. Právě pro tyto účely jsme vytvořili sadu potřebných dílů, kterou lze vestavět do již provozovaných vozů," uzavírá mluvčí.