Pískot z brzd je bezesporu otravná záležitost, která u většiny normálních aut, u nichž mají být brzdy potichu, znamená většinou nějaký problém. Jenže pokud vezmeme v potaz velké a výkonné brzdy, jakými se chlubí například Porsche 911, je pískání brzd v určitých momentech zcela běžným úkazem a neznačí nic špatného.

Problém totiž spočívá ve velikosti kotoučů, schopných při určité frekvenci miniaturních vibrací fungovat coby reproduktory. Na velké kotouče dosedají velké desky, přitlačované hned několika pístky. V nízkých rychlostech a při mírném brzdovém tlaku – tedy při zastavování – dosedají desky na kotouč nerovnoměrně, čímž jej rozvibrují. Vibrace kotouče se potom navenek projeví jako zapískání.

Ilustrační foto.
Proč brzdy občas vydávají nepříjemné zvuky? A jak se jich zbavit?

V Porsche pochopitelně panuje snaha o to, udělat brzdy zcela tiché, ovšem existují i výrazně důležitější vlastnosti. Ve videu inženýr vysvětluje, že závaží na destičkách pomohlo eliminovat určitou frekvenci pískání, ovšem ne v celém spektru. Mají-li se brzy zachovat při své velikosti lehké, je jistá míra pískání v zásadě nutností, zejména když se do hry přidají vnější faktory.

Vliv na pískání brzd má dále třeba vlhkost, jejich průběžné opotřebení, mírná koroze v některých místech a další záležitosti. Jak je řečeno v samotném videu: „Jaké z toho plyne ponaučení? Nějaké to pískání je zkrátka nevyhnutelné.“

Zdroj: Youtube