Porovnávat xenonové a LED světlomety může být trochu složité, neboť do hry většinou vstupuje ještě spousta dalších faktorů. Blogerovi Nickovi Murrayovi se nicméně podařilo vytvořit prakticky ideální podmínky.

V jednu noc se u něj sešla dvě téměř identická Porsche 911, ovšem zatímco jedno bylo vybaveno standardními xenonovými světlomety, druhé příplatkovými LED světlomety PDLS.

Do třetice, pouze pro hrubé srovnání, se potom připojil ještě Golf vybavený klasickými halogenovými světly.

Jako první provedl Nick test na vratech u garáže, při kterém každé světlo změřil digitálním luxmetrem. Už tady je jasné, jak velký rozdíl se mezi jednotlivými „generacemi" světel nachází.

Čtěte také: Proč brzdy občas vydávají nepříjemné zvuky? A jak se jich zbavit?

Krátká projížďka vše ještě umocnila. LED světla jsou výrazně jasnější, svítí silněji, a tedy poskytují lepší výhled. Nejdramatičtější změnou je ovšem skok mezi halogenovými světlomety a xenony.

Právě zde totiž nastal okamžik, kdy světla přestala mžourat žlutě, ale začala svítit silným bílým světlem.

LED světlomety tedy ze souboje vychází bezesporu vítězně, ale vedle poskytnutí lepší viditelnosti přináší i další výhody. Světla mohou být výrazně menší, což otevírá nové možnosti designu.

Jsou také trvanlivější, vyžadují méně elektroniky a prakticky jedinou jejich nevýhodou zůstává (zatím) dražší výrobní cena.

Zdroj: Youtube