Volkswagen Type 2 se v Brazílii ve druhé generaci vyráběl pod označením Kombi celých 37 let, přesněji od roku 1967 do roku 2013, a to takřka v nezměněné podobě. Malou osobní dodávku byste tak již proto mohli nazvat nesmrtelnou, i když ji před pár lety nahradila novější generace.

Jednoduché a spolehlivé vozidlo bylo prostě na brazilském trhu dostačující a široce oblíbené. Jak lze nyní vidět, tamní staré Kombi disponovalo i neskutečnou odolností a vůlí přežít cokoliv. Tedy kromě ukončení produkce…

Nejpřehlíženější ojetiny roku 2017.
Tohle jsou nejpřehlíženější ojetiny v ČR. Některé překvapí, je mezi nimi i Škoda

Při bouři v brazilském Rio Negrinho majiteli Volkswagenu Kombi z roku 2005 spadl na střechu vozu strom a auto téměř rozpůlil. Ani drastický způsob destrukce ale letitý „busík“ neposlal do automobilového nebe.

Přestože auto vypadá politováníhodně, stále jede. Klasická koncepce uložení motoru vzadu a pohonu zadních kol se tak projevila jako ještě praktičtější, než bylo původně zamýšleno. Přední a zadní část vozu samozřejmě nespojuje žádná hřídel a škoda způsobená stromem zasáhla jen středovou konstrukci vozu.

Štěstím ale je, že nebylo postihnuto vedení chladicího systému s chladičem v přední části vozu. Model z roku 2005 už má totiž novější vodou chlazený motor, ne původní vzduchem chlazený agregát. Strom nakonec zásadně nepoškodil ani vedení spojkového, brzdového a plynového pedálu, které samozřejmě vede také od kabiny k motoru vzadu.  

Volvo Personal Service.
Volvo zavádí změnu v servisech. Zákazníci budou mít osobní techniky

Brazilské Kombi tak umí být v případě pádu stromu docela flexibilní a snese toho hodně. Zásadním handicapem kromě neobyvatelného interiéru vzadu je tak pouze nutnost nástupu a výstupu z auta skrze otvor po čelním oknu, jelikož dveře jsou pokroucením karoserie zaseknuté.

Jaká budoucnost čeká nesmrtelný „busík“ to není zatím jasné. Každopádně by ho ale byla škoda sešrotovat, když už se jisté zkáze jednou vyhnul. A kdo ví, třeba by z hrobařovy lopaty utekl znova.

Zdroj: Youtube