Výměna pneumatik svépomocí přináší rizika, jako je nesprávný směr pneumatiky, nevyvážení kola nebo nedostatečné dotažení šroubů. Pojďme se podívat, jak takovým chybám předcházet.

Základní vybavení pro výměnu pneumatik musí zahrnovat automobilový zvedák. Koupit se dá v různých velikostech s různou nosností a konstrukcí. Dále budete potřebovat klíč na kola. Při výměně pneumatik se vám budou hodit také rukavice, klíny pod pneumatiky a drátěný kartáč, kterým odstraníte nečistoty a korozi ze spojovací části kola a nápravy.

Talbot T26 Grand Sport - 1948, majitel František Kudela,  V roce 2015 jej koupili současní majitelé Chropyňské strojírny František a Robert Kudelovi. Auto nechali dovézt z Kalifornie lodí ve třech bednách a sedmdesáti krabičkách.
Talbot-Lago je jeden z největších auto klenotů. Vlastní ho sběratelé v Česku

Jak postupovat při výměně kol?

Odborníci v autoškolách upozorňují, že je nutné auto před montáží zajistit založením kol z obou stran klínem, aby se na zvedáku při změně těžiště neposunulo. Zařaďte také první rychlostní stupeň a zatáhněte ruční brzdu, u vozů s automatickou převodovkou přepněte do polohy „parkování“.

Pak umístěte automobilový zvedák do místa k tomu určenému. Vozidlo zvedněte tak, aby se pneumatika nedotýkala země, k čemuž stačí jen pár centimetrů nad zemí. Povolte šrouby (lepší je lehce je povolit ještě před zvednutím vozu na zvedáku), sundejte kolo, drátěným kartáčem odstraňte korozi a nečistoty z náboje kola a nasaďte nový disk s pneumatikou.

Alice Bendová. Ilustrační snímek
Dovolenou v karavanu si oblíbily i české celebrity. Kde je v létě můžete potkat

Šrouby dotáhněte nejdříve ručně, potom klíčem do kříže. Stejně postupujte u všech kol. Odborníci doporučují následně použít pro úplné dotažení šroubů momentový klíč, který kola dotáhne na požadovaný moment (jeho hodnotu najdete v manuálu nebo na internetu).

Po spuštění vozidla ze zvedáku na zem je potřeba všechny šrouby znovu zkontrolovat a dotáhnout. Stejně postupujte i po ujetí několika prvních kilometrů. V případě, že kolo nebude dobře utažené, mohou se šrouby uvolnit. Nezapomeňte také zkontrolovat tlak v pneumatikách.

  • Jak vyměnit kolo na autě uvidíte v tomto videu:
Zdroj: Youtube

Na co si dát pozor?

Při výměně pneumatik v první řadě zkontrolujte správnou rotaci pneumatiky. Poznáte ji podle šipky na plášti, musí být ve směru jízdy vpřed. Na některých pneumatikách jsou nápisy Inside/Outside. V takovém případě musí být nápis Outside na vnější straně pneumatiky.

Výměna pneumatik svépomocí nezaručí správné vyvážení kol. Často se totiž stává, že závaží na ráfku časem upadne a pneumatiky se začnou nadměrně opotřebovávat, trpí tím také podvozkové díly. Aby nedocházelo k nadměrnému opotřebování pneumatik, je dobré prohazovat pozice pneumatik – přední za zadní. Pneumatiky se totiž opotřebovávají různě kvůli jinému zatížení dané části vozu.