Takzvaný Autopilot už byl nespočetněkrát popisován automobilkou jako systém autonomního řízení 2. stupně. Nejedná se tedy o „autopilot“ v pravém smyslu a řidič se musí při aktivovaném systému stále věnovat plně řízení. Pořád bychom ho tedy označili spíše za asistenta řízení.

Špatné světlo tak na Teslu a její zájem o bezpečnost nyní hází zaměstnanec, který byl ve firemním Modelu S natočen při autonomní jízdě se svěšenou hlavou, aniž by se věnoval provozu před ním. Auto jelo po dálnici poblíž kalifornského Fremontu, kde se nachází továrna Tesly.

Model X v autonomním režimu čelně naboural do betonového rozdělovače pruhů na dálnici.
Tesla musí po další fatální nehodě bránit svůj Autopilot

Mnoho lidí včetně autora videa se tedy domnívá, že řidič za volantem jednoduše usnul. Ať už z vlastní iniciativy, čistou únavou nebo třeba ztratil vědomí ze zdravotních důvodů.

V každém případě se tedy jednalo o nebezpečnou situaci, kdy bylo řízení vozu svěřeno plně do rukou jeho systémů, čidel a radarů. A hned několik nehod vozidel s autonomními systémy v posledních měsících a letech dokazuje, že k plně autonomnímu řízení má nejen Tesla ještě hodně daleko.

Pro ochranu identity řidiče byly bohužel části záběrů policií rozmazány.
Řidič Tesly seděl při jízdě na místě spolujezdce, spoléhal na „autopilota"

Z pár vteřinového videa není jasné, zda se řidič Tesly po chvíli sám vzbudil, nebo na jeho nepozornost nakonec upozornil například zatroubením autor videa. Pokud byl nicméně vůz vybaven standardním Autopilotem, systém měl po chvíli nečinnosti vyžadovat akustickými signály řidiče o pozornost.

Bohužel už v minulosti se objevily způsoby, jak autonomní systém přechytračit a „donutit“ jej řídit vůz samostatně bez rukou na volantu po desítky kilometrů.

Vedení Tesly již tento případ vyšetřuje. Žádné další informace o důvodu nepozornosti řidiče za volantem vozu ale zatím nezveřejnilo.

Zdroj: Youtube