Poprvé v historii se tak na našem území uskuteční i závod seriálu Mistrovství světa v rally. Byť se v katastru Prahy a na české části Šumavy budou jezci pohybovat pouze první dva z celkových čtyř, které podnik trvá, určitě to bude obrovský zážitek. Máme také exkluzivní informaci o tom, které „erzety“ by měli jezdci se svými stroji absolvovat.

Pojďme ale jednotlivé akce představit pěkně popořadě. Jejich atmosféru si můžete připomenout na fotkách z minulých ročníků v naší fotogalerii.

Jaro

Březen až květen jsou tradičními měsíci, v nichž se konají nejrůznější motoristické výstavy. Nejprve si na své přijdou motorkáři. Na pražském výstavišti v Letňanech se od 2. do 5. března uskuteční akce Motocykl 2023. K vidění budou jednostopé stroje, čtyřkolky a všemožné příslušenství.

O dva týdny později – tedy od 17. do 19.3. fakticky začne sezóna pro příznivce kempingových vozů a karavanů. Nejnovější trendy v tomto moderním způsobu cestování a trávení volného času se představí opět na výstavišti v pražských Letňanechběhem akce For Caravan.

Chorvatsko - ilustrační foto
Motoristé v roce 2023: Do Chorvatska bez front, ale po zaplacení dražšího mýta

Jen pár kilometrů od hlavního města – na výstavišti v Lysé nad Labem se 13. až 14. května uskuteční akce s názvem Retro garáž. Jedná se o prodejní akci, během níž lze koupit historický automobil či motocykl nebo sehnat díly potřebné pro jejich renovaci. Bude se opět také konat aukce unikátních vozidel.

Skutečně velkolepou přehlídku historických sportovních automobilů i jednostopých strojů z tuzemské historie chystají pořadatelé akce Sosnová Classic. Ta je naplánována na 13. a 14. května do areálu autodromu v Sosnové u České Lípy.

Sezónu jarních přehlídek poté uzavře další ročník akce Legendy. Opět se uskuteční v areálu výstaviště v pražských Holešovicích a od 27. do 28. 5. tu bude k vidění tisícovka unikátních aut, z nichž mnoho má hodnotu v řádu desítek miliónů korun.

Léto

Na své si nepochybně přijdou fanoušci téměř všech odvětví motorsportu. Sezónu zahájí na pražském stadiónu Markéta závod Mistrovství světa na ploché dráze. Na programu je třetí červnový den.

Už tradičním dějištěm setkání světových motokrosařů je Loket na Karlovarsku. Závodit se tu letos bude 15. až 16. července.

O dva týdny později se bude na mosteckém autodromu konat další ročník Mistrovství světa Superbiků. Tedy supervýkonných silničních motorek, které jsou velmi podobné strojům určených pro vyznavače sportovní jízdy na běžných silnicích a závodních okruzích.

Tesla Model Y
Většina automobilek nezažije dobrý rok. Slavit bude moci Kia, Toyota či Dacia

Tisíce diváků nepochybně zavítají také na podniky, které jsou zařazeny do seriálů mistrovství Evropy. Třeba autokrosaři pojedou na našich tratích hned dvakrát. Konkrétně 2. července v Nové Pace a 19. srpna v Přerově. Již v červnu (4. 6.) se opět pojede do vrchu na proslavené trati Ecce homo ve Šternberku a 19. srpna bude znám vítěz tradiční Barum Rallye.

Tradičně na poslední víkend letních prázdnin jsou naplánovány závody tahačů na mosteckém závodním okruhu. Opět je doprovodí atraktivní souboje v rámci evropské série NASCAR.


Podzim

Nejprve se uskuteční dvě akce, které jsou určeny spíše pro odborníky. Obě hostí brněnské výstaviště. Od 19. do 21.9. se bude konat veletrh Future Mobility, který představí technologie i dopravní prostředky pro přepravu lidí i materiálu v blízké i vzdálenější budoucnosti. Od 10. do 13.10. je pak výše zmíněný areál vyhrazen pro odborníky oborů Transport a logistika.

Pro mnohé fanoušky automobilů bude zřejmě nejvýznamnější letošní akcí Středoevropská rallye. Vůbec poprvé totiž na našem území budou o mistrovské body soutěžit jezdci té nejprestižnější kategorie WRC – Rally 1 v rámci Středoevropské rallye.

Značka Hyundai nabízí zájemcům solidní výběr v nižší cenové hladině
Přehled levných aut s automatickou převodovkou. Vybrat byste si měli u Hyundai

Ve čtvrtek 26. října se odjede divácká speciálka na území hlavního města Prahy a další den v pátek budou na programu klasické rychlostní zkoušky na Šumavě. Podle Pavla Štípka z Pošumavského autoklubu se velmi pravděpodobně odjedou stejné „erzety“ jako při loňské podzimní soutěži 3Städte v okolí Vimperka. Tedy Šumavské Hoštice, Zálezly a Putkov. "Rádi bychom, aby se jel také klasický Klatovský okruh,“ svěřil se pro Deník.cz Štípek. V sobotu a v neděli se závodní auta přesunou na tratě na německé a rakouské straně Šumavy.

Motoristickou sezónu uzavřou další výstavy konané během listopadu. Od 3. do 5. listopadu budou moci lidé zavítat na akci Kola v Lysé nad Labem, ve stejném termínu se uskuteční v Brně přehlídky Caravaning Brno a od 9. do 12. se představí nové typy elektromobilů v pražských Letňanech během e-Salonu.