Dvě třetiny oslovených osobností ze Zlínska, které se účastní pravidelného auditu Deníku, si nevybavují ve svém okolí firmy, které by v posledních pěti letech vznikly za podpory státu.

„Nevím o žádné firmě. Zato ale vím o několika, které zanikly, anebo je zánik čeká," podotkl šéftrenér zlínských vzpěračů Jaroslav Janeba.

Pouze sedm ze čtyřiadvaceti osobnotí o podnicích, které podpořil stát, ví. V odpovědích například několikrát zazněl v poslední době tolik diskutovaný zlínský Mitas, jehož zaměstnanci byli v úterý dvě hodiny ve stávce.

„Firem a společností podpořených státem je v našem okolí celá řada, ač mnohde to není tak zjevné. Bohužel na jednom trhu fungují vedle sebe společnosti, které aktivně dotace čerpají, byť nemají tak kvalitní produkt a s nimi soutěží společnosti, které se na dotace nesoustředí a věnují se více kvalitě produktu. Dotace nepředstavují prostředí pro férovou soutěž," nastínil svůj názor ekonom a religionista Oldřich Hájek. (hed)

Pobídky od státu? Průmyslové zóně v Holešově nepomohly

Holešov – Je to jedna z největších průmyslových zón v Česku, jenže většina z 360 hektarů její plochy zeje prázdnotou: taková je osm let po dokončení realita průmyslové zóny v Holešově.

Právě ji zmiňovali v anketě Deníku nejčastěji osobnosti z kroměřížského regionu jako příklad investičních pobídek státu – bohužel, značně neúspěšný. V zóně zatím sídlí pouze pár soukromých firem, původní představy přitom slibovaly až 12 tisíc pracovních míst.

Kraji dokonce v krajním případě může hrozit, že bude dotace vyčerpané na stavbu zóny vracet.

Hlavním motivem vlekoucím se už celá léta jsou spory kolem případné ekologické zátěže a podzemních vod. Zaplnění zóny ale vázne také kvůli průtahům s dokončením dálnice D49 směrem od Hulína na Fryšták a dále na Slovensko.

Na nezaplněnost zóny si stěžují starostové z regionu a mnozí aktivisté, případně další osobnosti.

„Už dávno měla přispívat k rozvoji kraje a zatím si vyžaduje spíše jen náklady," zmínil se před loňskými krajskými volbami známý zlínský ekonom a regionalista Oldřich Hájek.

V minulosti už se v souvislosti s holešovskou zónou hovořilo o řadě případných velkých investorů, například americké firmě Amazon. Zatím naposledy byla zmiňovaná potenciální investice tchajwanské společnosti HTC, která je jedním z největších výrobců mobilních telefonů na světě.

Firma prý zvažovala výstavbu servisního střediska pro zákazníky z celého kontinentu, k podobné investici ale zatím nedošlo. (hed)

Stát by měl podporovat živnostníky, ne velké firmy

Slovácko – „Jakákoliv finanční podpora vzniku podniků je samozřejmě velmi důležitá a podporuji ji," nechala se k tématu podpory firem státem slyšet ředitelka Diakonie ČCE – střediska Cesta Zuzana Hoffmannová s tím, že žádnou podobnou firmu, která by vznikla za podpory státu, nezná. Na odpovědi ne se v podstatě shodly všechny oslovené slovácké osobnosti. Dvě vycházely ze svého předpokladu, že by se mohlo jednat právě o jimi zmíněné firmy. Pro podporu státu je i ředitel Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti, je tam však jedno ale.

„Spíše než velké korporace by měl stát podporovat drobné podnikatele a živnostníky, více si jich vážit a snažit se jim vytvářet vhodné podmínky," poukázal na diskutovaný problém Jan Vorba z UNESCA. Podle ekonoma Oldřicha Hájka je firem podpořených státem v našem okolí celá řada, ač mnohde to není tak zjevné. „Bohužel na jednom trhu fungují vedle sebe společnosti, které aktivně dotace čerpají, byť nemají tak kvalitní produkt a s nimi soutěží společnosti, které se na dotace nesoustředí a věnují se více kvalitě produktu. Dotace nepředstavují prostředí pro férovou soutěž," nastínil svůj názor ekonom Oldřich Hájek. (poh)

Investiční pobídky státu firmám zůstávají mimo pozornost veřejnosti

Valašsko – Podpora státu soukromým firmám není pro veřejnost přitažlivým tématem. Dokazuje to předvolební audit Deníku mezi vybranými osobnostmi valašského regionu.

Odpověď na dotaz, zda si ve svém okolí vybavují konkrétní podnik, který by byl příjemcem investiční pobídky od státu, byla v deseti případech z deseti záporná. „Takovou informaci jsem v médiích nezachytila a sama jsem se o tuto problematiku nezajímala, abych informace cíleně vyhledávala," řekla Valašskému deníku například Soňa Zelíková, vedoucí občanské poradny.

Jednatel Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí Milan Orálek podle vlastních slov ví o vznikajících nových provozovnách firem, ale o zcela nové firmě nikoliv. „Máme tu ale nesmyslnou zónu za sto milionů korun, kde jsou po patnácti letech přestěhovány dvě menší firmy," poukázal na ne zcela efektivní využití prostoru k podnikání.

O průmyslových zónách se zmínil také ředitel vsetínského střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické Dan Žárský. „Předpokládám, že průmyslové zóny, na nichž průběžně přibývají nové výrobní podniky, byly mimo jiné spolufinancovány státem," odpověděl na otázku redaktorů Deníku.

Vzpomněli byste si alespoň na jednu továrnu či podnik ve vašem okolí, o kterém víte, že v posledních pěti letech vznikl za finanční podpory státu (stát na něj poskytl tzv. investiční pobídku)?

25%

Lubomír Nečas, 62 let, lékař

Ne.

Jana Janíková, 56 let, děkanka Fakulty multimediálních komunikací UTB Zlín
Ne.

Vladimír Plšek, jednatel Technických služeb Otrokovice
Ano, Mitas.

Martin Pášma, 44 let, vedoucí kulturního zařízení, dramaturg, moderátor
Ne. Znám pouze několik firem, které úspěšně čerpaly evropské dotace a dokázaly jich dobře využít ke kvalitativnímu i kvantitativnímu růstu.

Marian Dej, 42 let, kněz
Ne.

Petr Vabroušek, 43 let, profesionální triatlet
Ne. Nemám přehled o investorech nově vznikajících firem.

Jaroslav Janeba, 69 let, šéftrenér zlínských vzpěračů
Ne. Zato ale vím o několika, které zanikly, anebo je zánik čeká.

Petr Kochta Kochaníček, 47 let, skladatel, muzikant, manažer
Ne. Ale uvažuji, že bych si mohl vyzkoušet nějaký takový založit. Zřejmě bych vyzkoušel podnikat ve výrobě hudebních nástrojů pro starší a pokročilé. Důchodců přibývá, nemůžou najít práci, sedí doma a nudí se. Tak bych pro ně vyráběl nějaké hudební nástroje, které i při třesavce a skleróze v klidu zvládnou. Ať mají radost a neláteří pořád. A určitě bych založil „Konzervatoř třetího věku".

Čestmír Vančura, 63 let, známý zlínský podnikatel
Ano. V zásadě považuju tuto podporu za správnou. Do budoucna bude vhodné více přemýšlet o její struktuře.

Martin Gazda, 40 let, iniciátor projektu Malé Mimi a majitel reklamní firmy
Ne, vím jen o EU finančních podporách již fungujících firem a podnikání.

Jan Skoch, 60 let, předseda Základní odborové organizace Continental Barum Otrokovice
Ano. Těch firem je samozřejmě několik, ale je otázka, jestli v době nízké nezaměstnanosti, kdy musíme zaměstnávat pracovníky ze zahraničí, jsou takové pobídky ještě smysluplné.

Hynek Steska, 58 let, učitel
Ne. Nevzpomněl, protože jsem o žádné takové ani neslyšel.

Michal Mynář, 61 let, šéf Otrokovické Besedy
Ne. V mém okolí vznikají podniky evolucí – z malého podnikatele se stane velká firma – je to tradiční a poctivé. A mně osobně sympatické.

Jana Brázdilová, 55 let, ředitelka Agrární komory Zlín
Ne. Na žádnou takovou továrnu či podnik si nevzpomínám.

Vlastimil Vajďák, 57 let, ředitel Charity Zlín
Ano. Pokud automobilku v Nošovicích je možné považovat za podnik v našem okolí.

Vladimír Řihák, 52 let, lékař
Bohužel ne.

Luděk Randár, zlínský herec
Kdyby to měli napsané na vratech, tak bych možná věděl.

Zuzana Lapčíková, 48 let, hudebnice, učitelka
Ne. Bohužel, ale nepídila jsem se po těchto informacích.

Pavel Hrubec, 55 let, ředitel MJVM Zlín
Ne. Ve svém blízkém okolí takový podnik, neznám, ale to je spíše moje neznalost než že by nemohl existovat.

Eduard Bláha, ředitel Lázně Luhačovice a Jáchymov
Ne, ale je bude to spíš lokalitami, ve kterých se pohybuji než nízkou aktivitou státu v této oblasti. S těmito pobídkami až na výjimky nesouhlasím. Narušují hospodářskou soutěž. Sice přinesou zaměstnanost, ale daně ne a často vedou k migraci těchto investorů za jinou pobídkou ve chvíli, kdy se daňová povinnost přiblíží. Ještě nekompromisněji ale vidím dotace. Byrokracie kolem nic většinou úplně pokřiví původní záměr a tím z financí určených na jeho dosažení ukousne skoro polovinu atd.

Lukáš Žaludek, 32 let, hoteliér
Nevzpomenu.

Josef Bernátík, 64 let, starosta Krajského sdružení hasičů Zlínského kraje
Ne.

Oldřich Hájek, 36 let, ekonom a regionalista
Ano. Takovýchto firem a společností je v našem okolí celá řada, ač mnohde to není tak zjevné. Bohužel na jednom trhu fungují vedle sebe společnosti, které aktivně dotace čerpají, byť nemají tak kvalitní produkt a s nimi soutěží společnosti, které se na dotace nesoustředí a věnují se více kvalitě produktu. Dotace nepředstavují prostředí pro férovou soutěž.

Milan Kladníček, 48 let, ředitel Městské policie Zlín, předseda Kolegia ředitelů MP Statutárních měst a Hlavního města Prahy
Ano. Vzhledem k mému bydlišti a tradici mě napadá především rozvoj a výstavba nových budov a fakult UTB. A také velmi významná rekonstrukce a vznik Baťova institutu 14//15, který byl významně zafinancován z dotací ROP Střední Morava. Významně přispívají k rozvoji kulturního, společenského a volnočasového života a také k rozvoji vzdělávání.

Jan Wurst, 30 let, učitel v Základní škole Trávníky v Otrokovicích
Ne.