Adéla je ale od narození tělesně postižená a v současné době je kromě pomoci svých nejbližších odkázána také na invalidní vozík.

Podle otce Adélky se dívenka o sport zajímá odmalička. „Zprvu jej sledovala v televizi. Nejvíce ji zajímal hokej. Chtěli jsme, aby prožila fanouškovskou atmosféru stadionu takzvaně na vlastní kůži," přibližuje sportovní začátky Adély její tatínek Dalibor.

Začali proto jezdit na hokej do Vsetína. Pravidelných návštěv dívenky na vozíčku si všimli i hráči. Nedalo jim to a pozvali Adélu na led, předali jí dres. „Stále do Vsetína na hokej jezdím. Máme taky permanentku," raduje se Adéla.

Přítomnost na stadionu ji vedla k neustálému zvyšování zájmu o aktivní pohyb.

„Hledali jsme možnosti. Náhoda nás přivedla k paralympijské vítězce ve vrhu koulí z Pekingu a držitelce světového rekordu v této disciplíně Evě Kacanu. Byla to ona, která po určité době sledování rozhodla, že Adélka bude házet kuželkou," přibližuje začátky aktivního dívčina sportování její otec.

Rozhodnutí to bylo správné. Mladá valašská sportovkyně prokázala svoji houževnatost a správnou sportovní zarputilost. Také díky tomu se tak trochu paradoxně jejím prvním závodem stala účast na juniorském mistrovství světa v Olomouci v roce 2012.

„Bylo mi tenkrát deset let. Skončila jsem sice mezi mnohem staršími sportovci poslední. Ale byla to pro mě obrovská zkušenost a motivace do další práce," vzpomíná rekordmanka.

Od té doby se ale mnohé změnilo. „My jsme sportovně založená rodina. Já mám sport moc ráda," vysvětluje Adélka, proč dosahuje tak výborných výsledků.

Ty ji mimo jiné dovedly i k tomu, že se v příštím týdnu zúčastní mistrovství světa tělesně postižených sportovců v anglickém městě Stoke Mandeville. Stane se součástí pětičlenné atletické výpravy.

Reprezentovat bude v hodu kuželkou. „Velké naděje si ale nedělám. Chci však získat další zkušenosti a překonat svůj český rekord. Zatím nejdál jsem hodila sedm metrů a třiadvacet centimetrů," říká skromně mladá sportovkyně rekordmanka.

Účast na mistrovství světa považuje Adéla za jeden z kroků vedoucí k naplnění svého sportovního snu. „Chtěla bych jednou reprezentovat na paralympijských hrách," sní Adéla Sekyrová.

Curriculum vitae: Adéla Sekyrová

věk: 12 let

bydliště: Krhová

škola: Základní škola Žerotínova Valašské Meziříčí

vysvědčení: jedničky a dvojky

oblíbený předmět: tělocvik

rekord: 7,23 m (hod kuželkou)

zájmy: četba, psi Denny a Bady, boccia

cíl: pracovat na PC