A to i přesto, že řada škol na Kroměřížsku prvňáčkům s výbavou aspoň trochu pomůže. „Do startu jim dáváme základní školní potřeby, rozlišujeme třeba i nůžky pro praváky a leváky," říká pro Deník třeba ředitelka Základní školy U Sýpek v Kroměříži Eva Šílová.

Co by rodiče měli nakoupit, prý škola jen doporučuje.

„Jedná se o individuální věci, jako cvičební úbor, aktovku, penál, oblečení do školní družiny k rekreačním aktivitám, přezůvky nebo třeba švihadla. U těch je totiž lepší nechat výběr na rodičích podle velikosti dítěte. Jsou to spíš ty nestandardní věci, jinak vše poskytuje škola," ujišťuje ředitelka.

Servis školákům je podle ní v dnešní době mnohem lepší než kdysi. „Lidé nemusí tolik běhat po papírnictví, i sešity dnes mohou děti odebírat ve škole," dodává Eva Šílová.

Už na konci minulého školního roku pořádala většina škol schůzku pro rodiče budoucích prvňáčků. „Tam dostali seznam, co všechno od nás dostanou, aby pak dítě věci nemělo třeba dvakrát," vysvětlil ředitel další kroměřížské ZŠ Slovan Jaroslav Němec.

Děti, které jdou do první třídy tam, dostávají balíček věcí v hodnotě asi šesti set korun. „Jsou v něm psací potřeby, plastelína, učebnice nebo třeba pracovní sešity," vyjmenoval ředitel.

Přesto se ale výbava pro prvňáčky může rodičům dost prodražit. Třeba podle Aleny Skácelové, z obchodního domu Moravel v Kroměříži může kompletní sada věcí vyjít klidně i na čtyři tisíce korun.

„Aktovka se dá pořídit i za sedmnáct set korun. Je jich ale aspoň velký výběr, protože každý má jinou představu. Pořád frčí motiv Spidermana a dalších postav z pohádek, které běží v televizi," podotkla prodavačka.

Většinou prý ale rodiče aspoň seženou relativně snadno vše, co je potřeba. „Papírnictví je hodně a každé je specializováno na něco jiného, takže to většinou není problém. Spousta lidí dnes navíc nakupuje aktovky a školní potřeby i na internetu," poznamenala Alena Skácelová.

Například Leona Nováková z Kroměříže vzpomíná, že když šla její dcera do první třídy, stála ji základní výbava mezi dvěma a třemi tisíci.

„To byly ale opravdu jen ty základní věci. Během roku jsme pak často kupovali pastelky, hodně s dětmi ve škole malovali a také je občas ztrácela. Třeba do nich jsme tedy určitě investovali hned několikrát," vzpomíná kroměřížská maminka.

Náklady spojené s nástupem do školy však podle ní nesouvisejí jen se školními pomůckami. „Další velkou položkou jsou různé kroužky a družina. To už se potom ty částky šplhají mnohem výš," upozorňuje Leona Nováková. Letos jde její dcera už do třetí třídy.

„Po dvou letech jsme koupili i novou aktovku, která vyšla zhruba na tisíc korun. Už totiž nechtěla růžovou s obrázkem, ale modní proužkovaný batoh. Navíc teď pořizujeme také různá pravítka a kružítko. Máme třeba ale problém sehnat přesnou velikost mazací tabulky, kterou ve škole požadují," posteskla si mladá maminka.