Přesným příkladem je dvaačtyřicetiletý Petr Rozehnal ze Zlína, který ve čtvrtek v alergologické ambulanci Baťovy nemocnice čekal na vyšetření.

„Alergie mne začala trápit před pěti lety a je to čím dál horší. Nejprve jsem to přecházel, ale postupně se nabalovaly další potíže," popsal Deníku Rozehnal.

Nyní se mu v teplých měsících špatně dýchá, slzí mu oči a má rýmu. Do toho se ještě přidává vyrážka.

S podobnými problémy se v současnosti lékařům krajské nemocnice přichází svěřit čím dál více lidí. „Pozorujeme nárůst počtu alergií. Vyšetření alergických pacientů provádíme denně," potvrzuje mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková.

Na druhou stranu se však nemocnice i lékaři ve Zlínském kraji shodují, že dospělí lidé taková vyšetření opomíjejí, podobně jako pan Rozehnal.

„Vyšetřujeme zejména děti, u dospělých pacientů se na alergii myslí méně. Pro úspěšnost léčby je přitom důležité, aby se alergie začala léčit co nejdříve," podotýkají lékaři z krajské nemocnice.

Nejvíce pomáhá imunoterapie

Alergie se zcela vyléčit nedá, lze ale zmírnit příznaky. Kromě nasazení speciálních očních kapek či tlumicích léků zdravotníci některé pacienty ošetřují dlouhodobou a účinnou metodou, která se nazývá alergenová imunoterapie.

„Tímto postupem lze alergii zmírnit, pokud se zjistí souvislost s konkrétním alergenem a ten se prokáže i při alergologických testech," informovala zlínská lékařka alergologicko-imunologické ambulance Alena Zimulová.

Alergenová imunoterapie spočívá v pravidelném podávání alergenu pacientovi, a to buď formou injekcí, kapek pod jazyk, či tablet. Začíná se s velmi malým množstvím a dávky se poustupně zvyšují. Léčba trvá tři až pět let, dokud si organismus nevytvoří toleranci k alergenu.

Po této léčbě má nemocný již mnohem menší potíže, potřebuje méně léků, někteří jsou již zcela bez projevů. Alergenová imunoterapie snižuje pravděpodobnost zhoršení daného alergického onemocnění či vzniku dalších alergických onemocnění.

„Tato léčba je velmi specializovaná. Patří do rukou odborníka, neboť ten pacientovi vybere příslušnou alergenovou imunoterapii na míru," vysvětlila Zimulová s tím, že alergenová imunoterapie navíc není zdaleka vhodná pro každého alergika.

Vakcíny proti alergiím nabízejí centra na různých místech ve zlínském regionu. Převážně v alergologicko-imunologických ambulancích. Ceny u jednotlivých vakcín se liší. Řádově se doplatek pacienta pohybuje ročně od pěti set do dvou tisíc korun, může ale vystoupat i na 10 tisíc za rok.

Jak se dá zjistit, zda jsem alergik?

Alergie se nemusí projevit už v dětském věku, ale i kdykoli v dospělosti. Typickými příznaky jsou kýchání, ztížené dýchání, svědění očí, rýma či vyrážka. Podle toho, na jaký alergen je nemocný přecitlivělý, jsou alergické projevy buď pouze sezonní, nebo celoroční.

Základní vyšetřovací metodou, která alergii odhalí, je takzvaný prick test. Testuje se nejčastěji na předloktí. Fixem se označí místa, kam se do kůže vpíchne alergen. Když je místo cca po dvaceti minutách zarudlé, znamená to, že je dotyčný na danou látku alergický.

JAKUB SCHMID