„Je dobře, že Uherské Hradiště má tak kvalitní zařízení. Potěšilo by mě ale, kdyby se alespoň mírně snížilo vstupné a rozšířila nabídka jídel v tamní restauraci," podotkl na adresu aquaparku místní obyvatel Roman Popelka.

Netušil však, že hradišťský aquapark fungoval ještě donedávna pouze ve zkušebním provozu. Nyní už je totiž toto zařízení po dvouleté zkušební lhůtě konečně v „ostrém" režimu. Kontrolní komise města, která na provoz každoročně přispívá výraznou částkou ze svého rozpočtu, ale stále hledá, jak provozní náklady snížit na minimum.

Šetření pomocí solárních panelů

Od zahájení provozu bylo rovněž nutné vychytat nedostatky, které se při chodu zařízení vyskytovaly.

„Pozitivní je, že prakticky úplně vymizely úrazy na toboganu. Podařilo se také odstranit poškozenou krycí fólii ve velkém bazénu, nicméně otázkou zůstává, zda se nebude poškození citlivé a cenově nákladné fólie v budoucnu opakovat," míní zastupitel a člen kontrolního výboru Uherského Hradiště Antonín Seďa.

Ten také navrhuje dál pracovat na hledání způsobů, jak snížit energetickou náročnost vodního areálu. „Pro ohřev vody se na aquaparku před nedávnem instalovaly nové solární panely. Domnívám se, že by výraznější úspory přineslo umístění ještě dalších panelů a také prodloužení provozu venkovního bazénu. Vodu v něm sice solární panely ohřívají efektivně, ovšem po uzavření denního provozu zůstává ohřátá voda zcela nevyužita.

Provozovatelé by měli také zvážit případné snížení ceny vstupného a zapracovat na zefektivnění výsledků gastroprovozu," dodal zastupitel Antonín Seďa.

Ředitel aquaparku Jiří Durďák poznamenal, že úsporná opatření se snaží hledat i vedení tohoto zařízení. „Zaměřujeme se především na racionalizaci, tedy na úspory bez vlivu na kvalitu. Plánujeme například doplnění solárních kolektorů o dvacet panelů. K jejich instalaci by mohlo dojít ještě letos," informoval Jiří Durďák.

Zranění jsou dnes již minulostí

Návrh Antonína Sedi na prodloužení provozu venkovního bazénu ale v současné době nevidí jako reálný.

„Prodloužení letní sezony do měsíců květen a říjen vidím s ohledem na rentabilitu skepticky. Stejně tak rozšiřování otevírací doby do brzkých ranních či pozdních večerních hodin není racionální jak z pohledu personálního zajištění provozu, tak z pohledu zájmu návštěvníků a v neposlední řadě s ohledem na obyvatele žijící v bezprostředním okolí hradišťského aquaparku," podotkl ředitel Jiří Durďák.

V době zahájení provozu aquaparku došlo k několika zraněním lidí na tamním tobogánu. Tyto události jsou ale dnes již minulostí a neopakují se.

„Provedli jsme drobné změny v informačním systému vedoucí k upřesnění podmínek užití toboganu a k dalším změnám. Vytvořili jsme například zařízení, díky kterému mohou plavčíci komunikovat ze svého prostoru s nástupním místem toboganů. Důsledně dbáme na dodržování kázně při nástupu na tobogan a dojezdu.

U modrého toboganu se nyní připravuje instalace zařízení pro řízení rozestupů mezi jednotlivými uživateli," vysvětlil okolnosti snížení úrazů na toboganu ředitel aquaparku.

Kontrolní výbor města v minulosti kritizoval i ekonomicky nepříliš efektivní gastroprovoz vodního ráje. I tímto problémem se vedení zařízení zabývalo. „Rozšířili jsme sortiment a počty výdejních míst. Nabízíme více zdravých pokrmů a jídel pro děti. Návštěvníci mají možnost vybrat si ze tří poledních menu i z jídel na objednávku. Na své si přijdou i milovníci rychlého občerstvení," dodal Jiří Durďák. Kladný dopad provedených změn je podle jeho slov patrný na pozitivních ohlasech návštěvníků i v nárůstu tržeb. „V letním areálu přibyl „ledový bar", který nabízí oproti loňsku rozšířený sortiment nápojů a který zároveň výrazně ulehčil ostatním výdejním místům a tím urychlil obsluhu," informoval ředitel aquaparku Jiří Durďák.

Podle informací z hradišťské radnice skončilo v roce 2011 hospodaření akvaparku záporným hospodářským výsledkem ve výši 4 miliony 390 tisíc 400 korun. Příspěvek zřizovatele, tedy radnice, činil v roce 2011 1 milion 69 tisíc 500 korun. „V minulém roce dosáhl aquapark kladného hospodářského výsledku, a to ve výši 182 tisíc 486 korun. Zřizovatel přispěl v roce 2012 částkou jeden milion a 670 tisíc korun," informoval mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.