Radost z ní ale nemá provozovatel tamního občerstvovacího stánku Michal Hudec. „Bílý prášek se ve vodě objeví vždy po jejím převaření. Myslel jsem si, že je voda příliš tvrdá a usazenina je vodní kámen. Překvapil mě proto výsledek rozboru vody komerční hradišťské laboratoře Labtech, ze kterého vyplynulo, že voda je naopak měkčí než by se dalo předpokládat. A navíc je podle laboratorních výsledků zdravotně nezávadná a odpovídá daným normám," krčí bezradně rameny Michal Hudec. I přes příznivý „verdikt" pracovníků laboratoře není s výsledkem spokojený. „To, že prášek ve vodě zůstává, mě dál znepokojuje. Taková voda mi ničí rychlovarné konvice, bojlery a další zařízení mého občerstvovacího provozu. Samozřejmě ji za těchto okolností nemohu nabízet zákazníkům. Navíc jsem zjistil, že problémy mám pouze já, a nikdo další v okolí ne. Je to nejspíše proto, že u mého provozu končí vodovodní řád a veškeré usazeniny tak končí právě u mě," míní Michal Hudec, který s žádostí o radu kontaktoval odborníky. „Doporučili mi, abych pořídil filtry. Ty však stojí až několik desítek vody. Byl bych rád, kdybych našel pomoc u provozovatele vodovodního řádu. Zástupce sdružení, které v Babicích vodovod provozuje mi ale žádné relevantní řešení nenabídl," postěžoval si před nedávnem Michal Hudec, který ve svém stánku začal používat balenou vodu, a vodu z vlastní domácnosti, která se nachází v jiné lokalitě než jeho stánek s občerstvením.

O tom, že řešení situace podle představ Michala Hudce nebude snadné, nastínil i vedoucí hradišťské laboratoře Labtech Jiří Duda. „Ta voda skutečně odpovídá platným normám a je pri konzumaci nezávadná. Co přesně usazeniny způsobuje, je velmi těžké určit. Zřejmě při převaření dochází k porušení rovnováhy vody a výsledkem je právě usazenina. Pokud jde o nějaké méně nákladné řešení, tak pan Hudec by její odstranění mohl řešit například umístěním magnetu za vodoměr, to je však jen dočasné a nepříliš efektivní opatření," připustil Jiří Duda.

Případem se zabýval i starosta Babic Miloslav Maňásek. „Ředitelem Vodovodního sdružení Babicko Josefem Hrňa mi předložil rozbory vody, ze kterých vyplývá, že voda ve stánku v přístavišti je v naprostém pořádku. Panu Hudcovi bych proto doporučil, aby investoval do filtrů, jejichž cena se pohybuje od pěti set do osmnácti set korun. Tyto filtry lze navíc, po vyčištění, použít opakovaně," podotkl starosta Miloslav Maňásek.

Michal Hudec nakonec, po sérii emotivních jednání s provozovatelem babické vodovodní sítě, vedením obce i konzultacích s odborníky aktuálně připouští, že varianta pořízení filtrů bude zřejmě jediná možná. „Laboratorní výsledky vody ukázaly, že voda je v pořádku. Po zvážení všech okolností musím uznat, že správce vodovodu, který rovněž argumentuje nezávadností vody, nemá důvod instalovat do vodovodní sítě vlastní filtry. Proto v současné době s pomocí odborníků vybírám z nabídky filtrů na trhu a budu muset některý z nich pořídit na vlastní náklady," poznamenal Michal Hudec, který dodal, že pro nákup filtrů počítá s investicí zhruba pěti až šesti tisíc korun.

Ředitel Vodovodního sdružení Babicko Josef Hrňa na telefonické ani písemné dotazy do uzávěrky tohoto čísla neodpověděl.