Na webu Slováckého deníku se objevil názor člověka, který se podepsal jako „Občan Ořechova". Ten mimo jiné míní: „Toto volební období s p. starostkou nám ukazuje jak se starostovat nemá. Vyjadřuji se pouze k soutěži o starostu roku. Stmelování občanů obce – bohapustá lež, stabilizace financí – návštěva zástupce banky kvůli rizikovému úvěru – požadavek banky zástava obecního úřadu – banka má obavu ze splácení úvěru…," píše Občan Ořechova.

Tamní starostka Jarmila Jilgová (Družení ořechovských občanů) připouští, že na těchto vyjádřeních nespokojeného občana je kus pravdy. Prý ale za vše může předchozí vedení radnice, které v roce 2010 začalo stavět kulturní dům údajně bez stavebního povolení, souhlasu zastupitelstva a finančního krytí v rozpočtu. Tehdy si, podle starostky Jilgové chtěli vzít úvěr, který byl nevýhodný. Měly být kvůli tomu zastaveny pozemky a nemovitosti. „Pak se ale vedení obce vyměnilo a úvěr zůstal nevyřízený. Zajistili jsme úvěr na opravu kulturního domu, jeho přístavby a zateplení školky, u kterého nebylo nutné ničím ručit, úroky byly nižší, ovšem s delší dobou splatnosti. Zástupci banky, která nám úvěr poskytla, ale vyjádřila obavy z naší platby schopností a požaduje jako zástavu obecní úřad," vysvětlila starostka. Ta se s představiteli banky domluvila na ročním zkušebním období, který má prověřit ekonomické možnosti a schopnosti radnice. „Nároky banky jsou tedy odloženy a úvěr dál splácíme měsíční částkou třicet šest tisíc korun měsíčně," dodala starostka, která upřesnila, že obec hospodaří se zhruba sedmi miliony korunami ročně.

Obec dluh poctivě splácí, přesto však banka začala pochybovat o tom, že Ořechov bude stejně spolehlivým plátcem i v dalších letech. „Důvodem je, že jsme ještě v roce 2011 spláceli dalším firmám jiné obecní zakázky a na ostatní výdaje nám nezbývalo moc peněz," přiznala starostka Ořechova.

Úvěr má obec splácet ještě deset let, v současné době dluží ještě 3,3 milionu, zbytek částky do čtyř milionů má již splacený.

Vedení obce ale tvrdí, že nemá obavu z toho, že by dluh nebylo schopné splácet. Přiznávají však, že stále hledají cesty, jak platit a ještě vyčlenit peníze na nezbytný rozvoj Ořechova. „V minulých letech jsme prodali nějaké pozemky, takže máme na účtech finanční rezervu z těchto transakcí. Věřím, že peníze bance budeme schopni splácet i nadále," předpokládá starostka.

Opoziční zastupitel Zdeněk Svoboda (Nezávislý) se starostkou nesouhlasí a tvrdí, že předchozí starosta Josef Luňák sjednával úvěr za mnohem příznivějších podmínek. „Obec měla takto sjednanou půjčku splácet pouhé čtyři roky a nezatěžovat dluhem následující zastupitelstva. Splácení bylo spočítáno efektivně a bez problémů. Starostka Jilgová, a její kolegové z nejvyššího vedení radnice ale nehospodaří dobře a obávám se, že pokud nebude mít obec v budoucnu dostatek peněz, Ořechov skutečně může přijít o budovu obecního úřadu," poznamenal Svoboda, který je zastupitelem zhruba 10 let. Přiznal, že za úvěr, který chtěl vyřídit předchozí starosta Luňák, měla obec ručit vodovodem a některými obecními pozemky. Svoboda označil hospodaření stávajících radních za špatné. „Obec mohla dnes mít na účtu mnohem více peněz než v současné době má. Předchozí zastupitelstvo schválilo například prodej některých pozemků, které ale starostka Jilgová nakonec odprodat nedovolila. Neekonomickým způsobem nechává zasíťovat pozemky, přičemž tento záměr chtělo předešlé zastupitelstvo zajistit finančně mnohem výhodnějším způsobem. A takových případů je na obci daleko víc," míní Svoboda.

Na dotazy, které měly návštěvu zástupce banky v Ořechově podrobně osvětlit, redakce odpovědi nedostala. Mluvčí Komerční banky Monika Klucová na ně reagovala stručným vyjádřením: „Z důvodu bankovního tajemství zásadně nekomentujeme vztahy s klienty banky a nevyjadřujeme se ani k jiným osobám, které našimi klienty nejsou."

Redakce se opakovaně pokoušela kontaktovat i bývalého starostu Josefa Luňáka, aby zjistila jeho názor na úvěr, který měl být vyřízovánn už za jeho působení. Jeho mobilní telefon však byl nepřístupný.