Bratislavský soud tak potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze a následně Městského státního zastupitelství v Praze, které o nevině slavného zlínského podnikatele rozhodly stejně v roce 2007.

„Rozhodnutí je pro potomky J. A. Bati velkým zadostiučiněním," říká Tomáš Pecina, který zastupuje větev Baťovy rodiny žijící v USA. Jeho slova potvrdil i John Nash, vnuk po Janu Antonínovi.

„Jsem velmi rád, že bratislavský soud očistil jméno mého dědečka. Vždy pracoval pro rozvoj svého národa a zlepšení standardu života obyvatel. Jeho úspěchy vidíme i napříč Slovenskem. Postavil továrny na boty, textilie i pneumatiky," připomněl John Nash.

Výrok o propadnutí majetku neměl na Slovensku bezprostřední význam, protože J. A. Baťa tam žádný osobní majetek nevlastnil. Jeho zrušení však dovolí nyní Baťovým dědicům uplatnit nárok na náhradu za majetek znárodněný v r. 1945 podle dekretu prezidenta Beneše. Podle Tomáše Peciny, který americkou část rodiny zastupuje i v obdobném řízení před pražským ministerstvem financí, se nyní shromažďují podklady. Jakmile budou kompletní, zašle slovenskému ministerstvu financí výzvu k přiznání náhrady. Její výši musí stanovit ministerstvo, půjde ale o značnou sumu.

„Náhrada zahrnuje obuvnickou výrobu v Partizánském, výrobce pneumatik Matador Púchov, bojnický zámek, pravděpodobně i letiště v Popradu a další," zmínil Pecina. 

MARIE ŠIDLOVÁ