Projíždějí tudy nejen místní, ale i lidé z Chvalčova a turisté na Svatý Hostýn. Radnice se proto rozhodla ji zpřehlednit. Pokud vše půjde dobře, rondel postaví do roka.

Kruhový objezd by měl průjezd výrazně zjednodušit, vedení města už proto začalo se zpracováním dopravní studie na vybudování rondelu.

„Situace je v tomto místě komplikovaná zvláště o víkendech, kdy lidé míří do Hostýnských vrchů nebo na Hostýn. Hledáme levné a efektivní řešení, které by umožnilo bezpečný průjezd křižovatkou," vysvětlil pro Deník starosta města Zdeněk Pánek.

Podle jeho slov by se ale ale nejednalo o klasický kruhový objezd s milionovými náklady na vybudování: radnice si představuje levnější variantu.

„Budou se muset přeznačit místní komunikace, vybudovat střed kruhového objezdu, možná upravit chodníky kolem výjezdů. Počítáme s náklady v řádech statisíců korun," zdůraznil starosta.

Známá bystřická křižovatka sice klade na řidiče větší nároky, ale paradoxně zde k dopravním nehodám často nedochází. Ve středu křižovatky si totiž s nejistotou mnohdy řidiči z více směrů raději zastaví a ukazují si, kdo kdy pojede.

V době stále houstnoucí automobilové dopravy podle starosty stoupá i agresivita mezi motoristy. Navíc se v oblasti pohybuje hodně cyklistů a chodců, kteří situaci ještě komplikují svým osobitým přejížděním a přecházením cest v křižovatce.

V závislosti na výsledku dopravní studie a finanční náročnosti stavby by mohl být podle starosty nový kruhový objezd v Bystřici vybudován do jednoho roku.

Po změně ale volají také lidé z Holešova. Řešit nepříliš šťastnou křižovatku kruhovým objezdem hodlá radnice u tamního gymnázia.

S problémem složitosti dopravního značení se sice křižovatka ulic Tovární a Palackého v Holešově nepotýká, pro řidiče je však výjezd z vedlejší cesty složitý kvůli špatnému rozhledu: během špičky je téměř nemožný. O změně uvažuje radnice už několik let.

„Okružní křižovatka tady byla povolena už asi před čtyřmi lety. V současné době žádáme o prodloužení platnosti stavebního povolení," upřesnil Aleš Ryška, který má v Holešově na starost silniční hospodářství.

Další kruhový objezd pak má brzy vyrůst v místě nepřehlédné křižovatky v kroměřížských Kotojedech, rondel by pak měl na podzim letošního roku vyřešit také vysokou nehodovost na nechvalně proslulé křižovatce u Bezměrova.