Náprava je přišla na tisíce korun. Museli zaplatit opětovné vykopání a očištění přípojky, aby mohla projít kontrolou.

Krhová je jednou z obcí zařazených do rozsáhlého projektu Čistá řeka Bečva II. Jeho cílem je odkanalizování osmnácti měst a vesnic v regionu. „Postup prací ale musí splňovat několik podmínek, jinak se lidé mohou dostat do problémů," upozornil Jaromír Kudlík, předseda Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko, které má projekt za více než 1,2 miliardy korun na starosti.

Nejdůležitější je podle něj, aby ještě nezasypanou domovní přípojku zkontroloval a převzal pracovník Vodovodů a kanalizací (VaK) Vsetín. Tato společnost bude budoucím provozovatelem hotové kanalizace.

Podle ředitele společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín Michala Korabíka se sedm domů v Krhové připojilo ke kanalizaci příliš brzy a v rozporu s předpisy. „Kvůli tomu jsme museli přistoupit k předčasné kolaudaci. To je ale v dalších případech nepřípustné. Nelze to tak dělat z pohledu legislativy," zdůraznil Michal Korabík.

Nejprve musí dělníci dokončit celý hlavní kanalizační řad. Poté musí následovat tlakové a kamerové zkoušky. To není možné, když už je domovní přípojka v zemi a zasypaná. Podle Michala Korabíka může informace o správném postupu lidem poskytnou stavební dozor nebo je získají na obecních úřadech.

V každém případě je napojování domů přípojkami prozatím předčasné. „Celá investiční akce má být hotová až příští rok v červnu. A teprve po kolaudaci jednotlivých hlavních kanalizačních řadů bude možné přistoupit k realizaci domovních přípojek," uvedl Michal Korabík.

Nákladný projekt Čistá řeka Bečva II se „dal do pohybu" na začátku letošního roku. Krhová je první z osmnácti zahrnutých obcí, kde už je kanalizace zkolaudovaná a provozovaná společností VaK Vsetín. Dílem díky tomu, že v této vesnici dělníci podle místostarosty Aloise Bayera budovali jen 600 metrů kanalizace, ke které vede jedenadvacet domovních přípojek.

Předčasné napojení sedmi místních domů se podle Bayera neodehrálo proto, že by lidé neměli dost informací, jak správně postupovat. „To určitě ne. Úplně na začátku jsme všechny, kterých se to týká, svolali do školní jídelny, kde byl pan Kudlík i zástupci Vodovodů a kanalizací. Lidé všechny informace dostali," připomněl místostarosta Bayer.

Samotné vybudování kanalizace podle něj trvalo asi dva měsíce. Následná kolaudace se protáhla na tři. „Tlačili jsme na mikroregion ve snaze kolaudaci urychlit. Někteří lidé už ale byli nedočkaví a připojili se v podstatě načerno," řekl Alois Bayer.

Správný postup je podle investora takový, že nejprve musí být zkolaudovaná kanalizační stoka, do níž se nemovitost napojuje. Sám majitel nemovitosti si pak zajistí výkopové práce a položí potrubí domovní přípojky. Ještě před zasypáním výkopu musí dílo zkontrolovat a převzít pracovník VaK Vsetín. Součástí je uzavření smlouvy s touto firmou na vypouštění splaškových vod. V případě jiného postupu se lidé podle Jaromíra Kudlíka vystavují nebezpečí postihu podle zákona o vodovodech a kanalizacích.

Miliardový projekt Čistá řeka Bečva II je ve své druhé polovině. Stavět se začalo letos na jaře.

V současné době je dokončena a společností VaK Vsetín už provozována kanalizace v Krhové. V dalších městech a vsích na Rožnovsku, Vsetínsku i Meziříčsku dělníci ve stavbě pokračují.

Kromě budování kanalizací pracují také na rozšíření čistíren odpadních vod. To už je dokončené v Lidečku.