Pokud váš potomek jezdí na tábory pravidelně, máte nejspíš s balením potřebných věcí spoustu zkušeností, mnozí však budou letos vypravovat dítě na pobyt poprvé: ti určitě ocení rady odborníků, co zabalit, aby na něco potřebného nezapomněli, a aby to naopak nevypadalo, že se dítě stěhuje z domu.

Přípravu především určitě usnadní seznam věcí, který poslouží i jako kontrola pro dítě při balení domů, jestli něco nezapomnělo. Vždy samozřejmě záleží i na tom, na jaký tábor se dítě chystá: důležité je zaměření, způsob ubytování a délka pobytu.

Samozřejmostí jsou léky, které dítě pravidelně užívá, repelent a baterka. K základním hygienickým potřebám je například podle ředitelky volnočasového centra TYMY v Holešově Jarmily Vaclachové přibalit i nějakou hračku nebo polštářek, na který jsou děti z domu zvyklé.

„Ideální jsou třeba i předepsané pohledy nebo dopisy se známkou a adresou, které dítě většinou nezná. Poslouží i deníček a psací potřeby k zaznamenání zážitků," dodala.

Rozhodně by prý měli rodiče přibalit raději víc ponožek a spodního prádla, kterého není nikdy dost a místa v kufru moc nezabere. „Rodiče se kolikrát diví, že mají mít v létě děti punčocháče, večery ale bývají chladné, proto je lepší je raději vzít," vysvětlila ředitelka volnočasového centra.

Rodič by měl také při vypravování počítat s tím, že oblečení dítě zašpiní a možná i poničí. Proto je lepší vybírat starší věci, u kterých nevadí, že je například potrhá.

„V dnešní době děti na táboře chodí i v riflích a s holými zády, není ale důvod se například někde v lese honit za módou," podotkla s úsměvem ředitelka.

Mnozí však podle ní zapomínají například na pláštěnku a gumáky. „Počasí neovlivníme a aby se děti mohly táborovým aktivitám věnovat za každého počasí, je důležité mít potřebné vybavení," dodala Jarmila Vaclachová.

Co by naopak děti měly rozhodně nechat doma, jsou podle ředitelky cennosti a elektronika. „Žádáme rodiče i o to, aby dětem nedávali mobilní telefony, mají totiž možnost volat vedoucím. Musím rodiče pochválit, že to respektují a dodržují, děti totiž telefony vyrušují od programu a bývá jim víc smutno, když s rodiči často mluví," vysvětlila ředitelka.

I středisko TYMY na své tábory vozí samozřejmě zdravotníky, kteří v případě drobných úrazů dítě ošetří a při akutním problému zavolají lékaře nebo táborníka odvezou do nejbližší nemocnice.

„V případě horečky, nebo když není tábor na dojezd od domu moc daleko, je pak lepší, aby si dítě rodiče třeba na dva dny odvezli a pak jej přivezli zpátky. V případě horkého vzduchu na stanovém táboře se totiž teplota špatně sráží," dodala ředitelka volnočasového centra.