S téměř dvaadvaceti procenty hlasů získají v zastupitelstvu dvanáct křesel z pětačtyřiceti a jsou hlavním hráčem při tvorbě nové krajské koalice.

„Výsledek není úplně takový, jaký bychom si přáli, na druhou stranu jsme počítali s tím, že dvanáct mandátů bychom ve volbách získat mohli, což se nám podařilo. Rozdíl v procentech od voleb v roce 2008 jistě zapříčinili komunisté a Zemanovci. Mají tady velkou základnu," okomentoval výsledky voleb ihned po sečtení hlasů Stanislav Mišák.

Krajské volby 2012. Štáb ČSSD  Stanislav Mišák

Co se týká koalice, jednat prý budou sociální demokraté se všemi, kteří jsou ochotni pomoci jim dodržet volební program.

„Už teď mohu ovšem říci, že rozhodně nebudu chtít sedět v radě s Jiřím Čunkem. Naopak bychom do ní rádi přemluvili Františka Čubu. Takto zkušeného člověka bychom v ní chtěli," vyzdvihl jednoho ze Zemanovců Mišák.

Přestože byl Čuba posledním na kandidátce, získal za Zemanovce nejvíce preferencí. Ti mu ovšem už před volbami slíbili, že jej nebudou do jakýchkoliv funkcí nutit. Zda František Čuba změní názor, se má ukázat v neděli 14. října, kdy možná začnou politické strany společně oficiálně jednat. Ohlas Čuby se v sobotu večer sehnat nepodařilo, měl totiž vypnutý mobilní telefon.

O tom, že jej sociální demokraté v radě nechtějí, lidovec Jiří Čunek věděl. Na otázku, jak s touto informací naloží, když lidovci skončili ve volbách s více než osmnácti procenty hlasů druzí, odpověděl, že vesele.

KDU-ČSL získala deset zastupitelských křesel

Lídr Jiří Čunek navíc získal nejvíce preferenčních hlasů v kraji vůbec – skoro 11 tisíc hlasů, což je téměř o tři tisíce více, než má Stanislav Mišák.

„Takový úspěch jsem nečekal. Je vidět, že lidé ocenili mou dlouhodobou práci v senátní politice a možná mi chtěli dát najevo, že když se v médiích říká, že ten člověk už do politiky nepatří, nemusí to tak být. Jsou to totiž voliči, kteří mají o těchto věcech rozhodovat," míní Čunek.

Krajské volby 2012. Štáb KDU-ČSL  Jiří Čunek

„Vyjednávání může trvat týden. Záleží samozřejmě na klíčových hráčích, což nemusí být navzdory očekávání jednička ani dvojka. Nebráníme se žádné koalici vyjma té s komunisty," dodal Čunek.

Slaví i komunisté

Úspěch mají v celé republice, ve Zlínském kraji nevyjímaje. Získali od voličů jen o dvě procenta hlasů méně než druzí lidovci, tedy 16,08 procent.

„S naším výsledkem jsem velmi spokojený," pousmál se lídr kandidátky Ivan Mařák.

Krajské volby 2012. Štáb KSČM  Na snímku Ivan Mařák

Přestože mají komunisté v kraji devět křesel v zastupitelstvu, do rady s největší pravděpodobností neusednou. Do koalice s nimi totiž nechce tradičně žádná ze stran, které se na kraj dostaly.

„Patová situace je, že před námi skončili lidovci. Koalice by pro nás totiž byla reálná s levicovými stranami, což jsou ČSSD a Zemanovci," podotkl Mařák, který je v podstatě s opozicí smířený.

Co občanští demokraté, kteří byli doposud velkým hráčem na kraji?

Jsou zklamaní. Dostali od voličů dokonce méně hlasů než STAN a TOP 09 – jen 9,5 procenta.

„Konkrétní důvody neúspěchu budeme hledat až po volbách. Je ale jasné, že nám ublížila celostátní politická situace," řekl Deníku Lukáš.

Krajské volby 2012. Štáb ODS

Průmyslová zóna Holešov, jejíž výstavba byla podle mnohých obyvatel kraje zbytečná a jejímž „duchovním otcem" je právě Libor Lukáš, se podle něj na neúspěchu ODS ve Zlínském kraji nepodepsala.

„Určitě ne. To by naše výsledky ve srovnání se zbytkem republiky vypadaly jinak," konstatoval první muž krajské ODS. Úspěch komunistů v celé ČR Libora Lukáše rozhodně netěší. „Trochu mě to děsí," přiznal.

Věří, že některá z politických stran umístěná na předních příčkách vyzve ODS k jednání o koalici krajského úřadu. „ Jak se koalice poskládá, zatím nechci odhadovat. O tom budou rozhodovat vítězové, což my bohužel nejsme," dodal Lukáš.

STAN a TOP 09 jsou s výsledkem podle lídra Petra Gazdíka spokojeni.

Dopadli totiž lépe než před čtyřmi lety – získali tentokrát přes deset procent a stejně jako ODS pět zastupitelských křesel.

„Naším hlavním přáním je, aby se ve Zlínském kraji znovu neutvořila velká koalice složená z ČSSD a ODS. Klíčové je, jak se k tomu postaví Zemanovci. A rozhodně nejsem pro, aby vládli komunisté," sdělil razantně Gazdík. STAN a TOP 09 je otevřená jednání s lidovci, Zemanovci, ODS i sociálními demokraty.

„Lidovci nejsou příliš nakloněni koalici s námi, my bychom se jí ale nebránili," poznamenal ještě Gazdík.

Zemanovci budou v krajském zastupitelstvu vůbec poprvé, za 7,21 procent získali čtyři mandáty.

„S výsledky jsme spokojeni, jednat budeme zítra," okomentoval stručně lídr kandidátky Zemanovců v kraji Lubomír Nečas.

Všechny další strany, které kandidovaly do Zastupitelstva Zlínského kraje, získaly od voličů méně než pět procent potřebných k tomu, aby v něm jejich zástupci mohli usednout. Volby tak nedopadly dobře pro Morální očistu regionu, Moravany, Zvuk 2012, Nezávislé, Stranu zelených a další. Ke krajským volbám přišlo v kraji 40, 34 procent oprávněných voličů.

Výsledky voleb do Zastupitelstva Zlínského kraje

ČSSD – 21,73 %
KDU-ČSL – 18,31 %
KSČM – 16,08 %
STAN a TOP 09 pro Zl. Kraj – 10,09 %
ODS – 9,49 %
Strana Práv Občanů ZEMANOVCI – 7,21 %
Lékaři a odborníci za ozdravení kraje – 2,59 %
ZVUK 2012 – 2,16 %
Strana zelených – 1,57 %
Nezávislí – 1,69 %
Moravané – 1,25 %
za Morální Očistu Regionu – 1,22 %
Česká pirátská strana – 1,41 %
Strana svobodných občanů – 1,16 %
Hnutí odborníků za Zlínský kraj – 1,09 %
Suverenita – BLOK JB pro ZLK – 0,74 %
ZDRAVÝ KRAJ – 0,65 %
DSSS – Stop nepřizpůsobivým – 0,61 %
Volte Pravý Blok – 0,42 %
Koruna česká – 0,20 %
Národní socialisté – levice 21. století – 0,18 %
Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska – 0,05 %

Kdo zasedne v krajském zastupitelstvu: (pořadí podle preferenčních hlasů)

ČSSD (12 mandátů) – Stanislav Mišák, Taťána Nersesjan, Vladimír Řihák, Petr Navrátil, Jaroslav Drozd, Ladislav Kryštof, Lubomír Vaculík, Ludvík Urban, Hana Příleská, Věra Sigmundová, Vladimír Mana, Milena Kovaříková.
KDU-ČSL (10 mandátů) – Jiří Čunek, Ludvík Hovorka, Ondřej Benešík, Pavel Motyčka, Miroslav Kašný, Zdeněk Pánek, Josef Bazala, Pavel Botek, Jindřich Ondruš, Petr Thaisz.
KSČM (9 mandátů) – Ivan Mařák, Josef Čejka, Jaroslav Kučera, Zdeňka Hlobilová, Marie Pěníčková, Vítězslav Kapřík, Dagmar Butnikošarovská, Jiří Varga, Michal Kostka.
STAN a TOP09 (5 mandátů) – Petr Gazdík, Miroslav Adámek, Lenka Mergenthalová, Michal Špendlík, Ivana Majíčková.
ODS (5 mandátů) – Libor Lukáš, Jan Pijáček, Josef Slovák, Jiří Částečka, Stanislav Blaha.
SPOZ-zemanovci (4 mandáty) – František Čuba, Lubomír Nečas, Josef Novák, Luděk Galuška.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU