Čerstvou zkušenost má například Pavel Viktorin ze Vsetína, který jen o vlásek unikl střetu s cyklistkou cestou domů do sídliště Trávníky. „Šli jsme s přítelkyní po chodníku, naproti nám jela starší paní na kole, tašky na řídítkách. Raději jsme zůstali stát na kraji chodníku, aby mohla projet. Nakonec nás jen těsně minula a ještě přitom remcala, že jsme málo uhnuli," vylíčil nedávný zážitek Pavel Viktorin.

Zlost má na bezohledné cyklisty i další Vsetíňanka Petra Proksová: „Pletou se, kde nemají a ohrožují naprosto všechny. Hlavně se jedná o starší ročníky a puberťáky na kolech," shrnula žena.

V právu jsou v tomto případě chodci. Zákon říká, že člověk na jízdním kole nemá na chodníku co dělat. „Výjimkou jsou pouze děti do deseti let věku," uvedla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Přestože jsou cyklisté na chodnících k vidění takřka denně, podle mluvčí policie jsou nehody jen velmi ojedinělé. „Stávají se spíše na cyklostezkách, kde se čas od času střetnou například cyklista s jezdcem na kolečkových bruslích," poznamenala Javorková.

Nic to ale nemění na tom, že chodník patří výhradně chodcům a jízda na kole je tady v rozporu se zákonem. Ve městech ji často řeší strážníci. „Jízda cyklistů po chodníku je stejný jev jako řada dalších přestupků, ke kterým kvůli bezohlednosti lidí denně dochází," potvrdila mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová. Pokud strážníci cyklistu přistihnou, řeší případ domluvou či pokutou. Ta může dosáhnout až dvou tisíc korun.

Na druhou stranu i strážníci městské policii dokážou do jisté míry přivřít oči. „Určitým způsobem to tolerujeme, protože cyklostezky u nás přece jenom nejsou až tolik frekventované, jako je tomu v zahraničí," prozradil pověřený ředitel strážníků v Rožnově pod Radhoštěm Marek Grossmann.

Benevolence má ale své jasné hranice, které představuje míra ohleduplnosti cyklistů. „Jsou lidé, kteří ohledy nemají. Máme stížnosti od chodců. Někdy bezohledného cyklistu přímo zachytí kamerový systém města," uvedl Marek Grossmann. Upozornil ale na to, že zpětně prokazovat přestupek není vždy jednoduché.

Osvětou se s problémem cyklistů na chodnících snaží bojovat pracovníci státní organizace BESIP. Podle koordinátora BESIP pro Zlínský kraj Zdeňka Patíka však jejich snažení většinou nepadá na úrodnou půdu. Na besedy totiž zpravidla nechodí ti, kteří by osvětu potřebovali nejvíce. „Cyklisté na chodnících jsou nešvarem, který je k vidění dnes a denně. Chodci jsou v tomto ohledu právem naštvaní," je přesvědčený Zdeněk Patík.

Také on zopakoval, že s výjimkou dětí do deseti let, nemají jezdci na bicyklech na chodnících co dělat. Podle něj se mnozí cyklisté proplétají mezi chodci proto, že se na silnici mezi auta bojí. „Vidí to jako menší zlo. Přitom by jen stačilo lépe naplánovat cestu, volit cyklostezky a méně frekventované ulice. I kdyby to znamenalo pár minut cesty navíc. Ne vždy je nejkratší cesta ta nejbezpečnější," zdůraznil Zdeněk Patík.