Jak vyplývá z údajů úvěrových společností, v posledních dvou měsících roku se zájem o půjčky tradičně zvyšuje až o čtvrtinu.

„Před Vánoci si lidé půjčují nejčastěji částku ve výši patnáct tisíc korun, rozhodně to ale není jen na dárky," ujišťuje třeba mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek.

Tvrdí, že pokud se prý lidé rozhodnou před svátky pro půjčku, část peněz zpravidla investují do zvelebení domácnosti nebo pokrytí nečekaných a nezbytných výdajů, jako je třeba oprava porouchaného topení nebo nákup zimních pneumatik.

„Dárky přicházejí na řadu až potom. Podle našich interních průzkumů si lidé pod stromeček nejčastěji nakupují dárky v celkové hodnotě od tří do pěti tisíc korun," vyčíslil mluvčí úvěrové společnosti.

Před deseti lety dostávala firma Provident Financial nejvyšší počet žádostí o půjčku zhruba v polovině listopadu. „Dnes ale zájem kulminuje až v posledních dvou týdnech před Vánoci, kdy poskytujeme dvojnásobné množství půjček než obvykle," dodal Ondřej Holoubek. V letech kolem finanční krize si podle něj navíc lidé půjčovali menší částky, průměr byl do dvanácti tisíc korun.

„Dnes si kvůli růstu ekonomiky mohou dovolit vyšší půjčku, její průměrná výše tak dnes činí právě patnáct tisíc korun," vysvětlil mluvčí.

Poslední čtvrtletí roku tvoří asi třicet procent všech objemů půjček také u úvěrové společnosti Home Credit.

„Vývoj letošní vánoční sezony je velmi podobný loňskému roku. V některých oblastech sledujeme vyšší zájem, například u zákazníků e-shopů," podotkl analytik společnosti Michal Kozub.

U nákupu zboží na splátky v obchodech je podle něj nejčastější takzvaná černá technika, tedy například televize, mobily nebo tablety. „Hned vzápětí je to pak technika bílá, tedy lednice, pračky a myčky. U neúčelových hotovostních úvěrů jsou to většinou investice do vybavení a rekonstrukce domácnosti," potvrdil odborník.

Výše úvěrů bývají podle zástupce Home Creditu před Vánoci stejné jako po celý rok.

„U nákupu zboží na splátky se pohybují okolo deseti tisíc korun, u hotovostních úvěrů je pak typická půjčená částka dvaašedesát tisíc korun," vyčíslil Michal Kozub.

Mnozí klienti však na lákavé nabídky úvěrových společností, případně svůj špatný odhad tvrdě doplácí. Například osmadvacetiletý muž z Kroměříže, jehož jméno redakce zná, si půjčil na Vánoce jen jednou, přede dvěma roky: a také prý určitě naposledy.

„Chtěl jsem udělat přítelkyni radost a koupit jí k Vánocům notebook. Po několika měsících se mi ale nedařilo splácet, naštěstí mi tehdy pomohli rodiče," líčí mladík.

Na nebezpečí spotřebitelských úvěrů upozorňuje i finanční poradce společnosti Partners Jiří Šrámek. Problém je podle něj v tom, že díky jejich relativní dostupnosti si je lidé často berou i na věci, které vyloženě nepotřebují.

„Důvodem, proč se tento trend rozšiřuje, je poměrně nízká splátka u menších úvěrů. Například pokud si vezmete úvěr dvacet tisíc se splatností dva roky, pak je splátka okolo tisícikoruny měsíčně. Proto se řadě lidí může zdát tato nabídka lákavá a těchto mikroúvěrů rádi využijí právě například na nákup vánočních dárků nebo dovolené," míní finanční poradce.

Problém podle něj nastává často až o rok později, kdy znovu přijde vánoční čas a s ním otázka: Z čeho budu platit dárky letos?

„Kvůli první půjčce, kterou klient platí, ubývá prostor pro spoření a přípravu na další finanční výdaje. V takovém případě se může snadno stát, že bude čerpat úvěr další, a velice snadno se tak může dostat do dluhové pasti," upozornil Jiří Šrámek.

Pokud lidé přece jenom zváží všechny důsledky, a přesto se rozhodnou koupit dárky na úvěr, měli by se podle něj zaměřit na financování především dražších dárků, jako je například elektronika.

„U tohoto druhu zboží se dají vyřídit takzvané úvěry bez navýšení, tedy s nulovým úrokem. V praxi to nejčastěji znamená rozložení ceny výrobku na deset stejných splátek, kde skutečně nepřeplatíte ani korunu," radí Jiří Šrámek.

U jakéhokoliv typu spotřebitelského úvěru je pak důležitá roční procentuální sazba nákladů (pod zkratkou RPSN): čím je nižší, tím je úvěr výhodnější. Foto: Deník/archiv