Radek Hegmon s Davidem Karáskem se od počátku 90. let zabývají navrhováním a výrobou laviček, odpadkových košů či zastávkových přístřešků.
„Ještě předtím jsem se jako student osobně podílel na akcích, které vyústily v sametovou revoluci. Návrat komunistů do čela kraje vnímám jako plivnutí do tváří všech, kteří se na konci socialistického režimu u nás podíleli. Zvláště když bylo možné ustanovit koalici bez KSČM," prohlásil David Karásek.
Mařák: Zajímalo by mě, kdo z nich volil
Ve spolupráci s kolegou vytvořil protestní internetové stránky www.kr-gottwaldovsky.cz, jejichž název parafrázuje oficiální krajský web www.kr-zlinsky.cz.
„Je nemorální, aby z Baťova mrakodrapu vládli Zlínskému kraji komunisté. Jestliže poctivě pracujeme a platíme daně, nechceme, aby je za nás přerozdělovali lidé budující socialismus," vyjadřují na webu své postoje, pod něž se v elektronické petici od pátku podepsaly stovky lidí.
Mezi signatáře se zařadila i vedoucí uherskobrodského kina Máj Lenka Slívová.
„Historická zkušenost naší země velí se mít na pozoru. Moje mnohaleté osobní zkušenosti také. Film Ve stínu, který jsme včera v kině uvedli, o minulosti komunistické strany hovoří. Tato strana jasně ukázala, z čeho vzešla a o jejím směřování si nedělám iluze," sdělila svůj názor Slívová.
Krajští zastupitelé by měli nesouhlas s podobou dohodnuté koalice pocítit i osobně. Odpůrci komunismu totiž svolali na čtvrteční půl desátou ranní demonstraci před zlínskou jedenadvacítku, sídlo kraje.
„Akce je nahlášená. Vyčleníme hlídky k zajištění veřejného pořádku a plynulosti silničního provozu," potvrdila krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Zlínský primátor Miroslav Adámek o plánované akci ví.
„Iniciátoři mi nechávali v kanceláři požadavek pro konání akce určený správnímu oddělení. Lidé očividně nejsou spokojeni s tím, jak dopadly volby," poznamenal primátor.
Disident a chartista z Otrokovic Albert Černý říká, že pokud se jedná o protikomunistickou demonstraci, tak čím více lidí, tím lépe.
„Ta rakovina tady pořád přetrvává. Je ostudné, co tento národ prožil a nyní máme komunisty na kraji, v zastupitelstvu a možná i ve vládě. To je docela trestuhodné," míní Černý.
Chtějí sídlo firmy v jiném kraji
Organizátoři výzvy nehodlají zůstat pouze u symbolického protestu na papíře. Pokud ze čtvrtečního zastupitelstva vzejde nová krajská vláda ve složení ČSSD-KSČM-zemanovci, je dvojice podnikatelů připravena přeregistrovat sídlo své firmy do jiného kraje, v němž komunisté podíl na vládě nemají. V případě mmcité by tak výroba zůstala v Bílovicích, daňové výnosy by už ale putovaly jinam.
„Podle mých informací takový krok zvažují i jiní podnikatelé. Pokud jich bude hodně, kraj to pocítí," upozornil David Karásek.
Prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by protest měl uzavření koalice ČSSDKSČM zemanovci zabránit.
„Koaliční smlouva je podepsána a je výsledkem dosažení možného. My jsme byli otevření ke všem. Nemůžeme za to, že si někteří nastavěli překážky, jež znemožnily určité podoby koalice včetně té stávající. Uzavíráme koalici s těmi, kdo nám nejlépe pomohou plnit náš volební program," sdělil hejtman Stanislav Mišák.
Podle krajského lídra komunistů Ivana Mařáka je petice zcela legálním počinem.
„Určitě by ale bylo smysluplnější takto aktivizovat pravicové voliče před krajskými volbami. Osobně by mě zajímalo, kteří podepsaní lidé z petičních archů byli volit a tímto způsobem podpořili možný vznik jiné koalice," uvedl Mařák.
Do krajské vlády se KSČM letos dostala poprvé. Kromě podpůrců petice to nepotěšilo ani krajskou jedničku STAN a TOP09 Petra Gazdíka.
„Pro nás je to nemilá zpráva. Budeme na stráži demokracie, velmi tvrdou opozicí. Zastupitelstva rozhodně nebudou žádná selanka," slíbil již před časem nové koalici Gazdík.
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU