Letos se do finále prestižního klání mezi čtyři nejlepší probojoval i návrh „panáku" o objemu 4 cl jednatřicetiletého uherskobrodského sklářského designéra žijícího v Praze Martina Žampacha.

„Chtěl jsem to trochu ozvláštnit. Vycházel jsem z polokružnic, které jsem vyosil ze středu. Díky tomu ta sklenička vypadá z každé strany trochu jinak. A protože jsem ji musel nějak vyvážit, napadlo mě udělat na ní, já tomu říkám žebírko," popisuje vznik svého návrhu mladý sklář, který má toto řemeslo v rodině.

A jaké bylo vlastně soutěžní zadání? Designéři měli při navrhování produktu víceméně volnou ruku. „Musel to být jen panák o objemu čtyři centilitry a taky tam bylo cenové omezení. Nemohl to být drahý umělecký kus, ale návrh vhodný především pro industriální výrobu," osvětluje Martin Žampach.Sklářský designér žijící v Praze Martin Žampach

Hlasování na webu společnosti o nejlepší ze čtyř návrhů už skončilo, výsledky ale v tuto chvíli ještě nejsou známy.

Uherskobrodský sklářský designér, absolvent studií průmyslového designu na Univerzitě Tomáše Bati, který studoval a tvořil také v zahraničí, přiznává, že šel do soutěže s nejvyššími ambicemi.

„Samozřejmě chci vyhrát. Jedna z věcí, která je na tom pro mě zajímavá, je možnost zviditelnění českého skla. Tuto soutěž už nějakou dobu sleduju a nabídkou zúčastnit se jí jsem byl velmi potěšen," naznačuje své dojmy Broďan Martin Žampach.

Autor: Petra Kučerová