Pravdivý příběh z chicagského ghetta děti nacvičovaly čtvrt roku. Děj muzikálu je zasazen do 60. let minulého století a odehrává se na chicagském předměstí. Hlavní postavou je Charles hledající lásku a přátelství v krutém světě gangsterů.

„Nabídka účastnit se tohoto mezinárodního projektu pořádaného skupinou tanečníků, herců a zpěváků působících pod jménem Gen Rossa mi přišla e-mailem a hned mě zaujala," říká zástupkyně ředitele základní školy ve Zlíně Dana Novotná.

Podle ní si děti mohou díky účinkování v muzikálu procvičit angličtinu a poznat jinou kulturu, protože lektoři, kteří pracují s dětmi, jsou často cizinci pocházející například z Brazílie, Španělska, Itálie nebo Polska.

„Snažíme se aktivně zapojit všechny děti bez rozdílu. Stojím si za tím, že každé dítě je svým způsobem talentované a my chceme především posílit jejich sebevědomí a ukázat jim, že mohou vyniknout," tvrdí umělecký ředitel projektu Silní bez násilí Benedikt Enderle.

Celé muzikálové přestavení připravují děti sami. Zahraniční lektoři se jim prostřednictvím deseti workshopů zaměřených na divadelní tanec, malování kulis nebo herectví snaží vysvětlit, že není nejdůležitější být vždy nejlepší. Smyslem projektu naopak je, aby si děti uvědomily, jak jsou silné a že mohou udělat něco pro druhé.

„Mám pocit, že takovou atmosféru škola ještě nezažila. Děti tím muzikálem žijí a je na nich vidět, jak se do školy těší, a to nebývá zrovna obvyklé," raduje se Novotná. Čtrnáctiletá Nikol Dlabačová si práci na muzikálu pochvaluje. „Baví mě to, vytváříme kulisy a to je pro muzikál hodně důležité," myslí si Nikol.