Závody nejsou pro profesionály, ale pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet závodění, nebo se třeba jen přijít pobavit a strávit příjemné odpoledne ve společnosti jiných závodníků.

Letos se uskuteční ve 20 městech po celé republice. Startovaly začátkem května na brněnském náměstí Svobody 
a končí 14. července na Václavském náměstí v Praze. Mezitím po devět víkendů dětská tour navštíví centra měst, ale také parky, lázeňský areál či Lipenskou přehradu. Celý kalendář naleznou zájemci na oficiálních webových stránkách závodu www.tourdekids.cz.

Děti mohou závodit v pěti kategoriích rozdělených podle věku. Nejmladší holky a kluci (narození v roce 2009 a později) pojedou trať dlouhou 40 až 50 metrů většinou na odstrkovadlech, ale mohou využít i tříkolky či šlapadla, zkrátka na čem se jim dobře jezdí a co zvládnou. Na start mohou jen děti narozené v roce 2001 a mladší.

Závody začínají rozjížďkami a nejlepší z nich postupují do finále. V jedné rozjížďce je maximálně osm dětí, aby každé mělo stejné podmínky. Holky 
i kluci startují samostatně, i vyhlašování je rozdělené. Organizátoři pro letošek připravili jednorázové čipy umístěné přímo na startovní čísla.

„Cílem akce je dětem ukázat a motivovat je do dalších sportů, třeba zůstanou i u cyklistiky a Tour de Kids bude odrazový můstek k profesionálním závodům. Také se snažíme vysvětlit bezpečnost na kole, proč je důležité nosit cyklistické helmy, jak má vypadat správně vybavené kolo, jaké kolo je vůbec vhodné pro děti a mnoho dalších zajímavostí, které se děti během odpoledne mohou dozvědět na stánku firmy Amulet, ale i na pódiu v rámci programu," uvedla za organizátory Tour de Kids Ivana Průchová. „Nesmíme zapomenout ani na doprovodný program, který se letos výrazně rozšířil. Ve všech městech pro děti zakouzlí klaun Čiko a před vyhlašováním výsledků bude pro děti za odměnu připravena 
i diskotéka s klaunem," doplnila Průchová.

I tentokrát jsou pro všechny startující připravené dárky: každý po zaplacení startovného dostane účastnické tričko Tour de Kids, cereální snack Street XL od Nutrendu, dětskou knížku z nakladatelství Mladá fronta a pamětní list. 
A protože hlavním cílem celého dne je především bezpečnost děti na pozemních komunikacích, pro letošní rok Česká pojišťovna každého malého cyklistu pojistila jednorázovým úrazovým pojištěním po dobu závodu.

Svůj program připravili 
i partneři akce, můžete skládat obrovské puzzle na stánku ČPZP, zatočit si s kolem štěstí 
u stánku Citroenu a prohlédnout si Citroen Berlingo. Na stánku České pojišťovny každou hodinu probíhá soutěž 
v kreslení o ceny a nesmíme zapomenout na stánek Kalas Sportswear, kde se děti snaží házet míčkem na Filipa. Je připraven i skákací hrad. „Hlavně ale neodcházejte domů hned po závodech. I když vaše děti nevyhrají, všechna startovní čísla budou slosovaná a hlavní výhrou je grilovací hrnec Zepter nebo třeba dětské odrážedlo Amulet, hračky, cereální snacky a další výhry," upozornila Ivana Průchová.

Vstup na akci je zdarma, startovné lze zaplatit při on-line registraci na stránkách www.tourdekids.cz nebo na místě. Akce se koná ve spolupráci s městem Uherské Hradiště.