Přijedou tam odehrát své divadelní role. Od neděle bude totiž lázeňské město hostit už 16. ročník Divadelních Luhačovic. Přehlídka komorní divadelní tvorby slibuje celkem šest divadelních představení, při kterých se budou prezentovat divadla z Prahy, Brna, Trnavy a Zlína.

„Snažíme se dát prostor i krajským divadlům a studentům," vysvětlila ředitelka festivalu Ladislava Hašková. Letos tak přehlídku divadelní tvorby zahájí brněnští studenti JAMU se svým představením Zvonkonosy. Divákům se také v pátek představí herci Městského divadla Zlín hrou místního rodáka Benajmina Kurase.

Kmotrem je letos Saša Rašilov, člen činohry pražského Národního divadla, známý také například ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. „Šestnáctý ročník bude typický komediálním pohledem na svět a mezilidské vztahy," přiblížila zaměření her Hašková.

Mottem festivalu je: Divadelní Luhačovice jsou lázněmi duše. „Jde nám o to, aby si nejenom lázeňští hosté užili pohodový letní týden doplněný kulturou," řekla Hašková.

Tento záměr se organizátorům daří dle ohlasu místních i hostů naplňovat. Někteří si podle termínu festivalu plánují i svou dovolenou. Mezi ně patří například Květa Mráčková z Prahy se svým manželem. Ti se do Luhačovic vrátili už potřetí.

„Poprvé nám dovolená vyšla náhodně na dobu Divadelních Luhačovic. Zalíbily se nám tak, že od té doby si ji už plánujeme podle toho, kdy jsou," vysvětluje.

Podobnou zkušenost má i Jana Linhartová z Cestovní agentury Luhanka, která prodává vstupenky na Divadelní Luhačovice. „Lidé si rezervují vstupenky i několik měsíců dopředu," uvedla Linhartová.

Prezidentem přehlídky je herec Miloslav Mejzlík. Ten ji také před šestnácti lety založil. Chtěl navázat na tradici Filmových žní, při kterých se do Zlína sjeli poprvé v roce 1940 známí herci.

„Protože mám ale blíž k divadlu a Luhačovice jsou podle mě nejkrásnější lázně, vznikly Divadelní Luhačovice," vysvětlil Mejzlík. „Záštitu nad akcí letos převzali hejtman Zlínského kraje Stanislav Míšák a prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

„Jsem rád, že zaštiťuji akci, která je pověstná svou příjemnou a přátelskou atmosférou. Těší mě, že lázně lákají návštěvníky nejenom na lázeňské procedury," pochválil Míšák.

Divadelní Luhačovice doplní i doprovodný program, který je zdarma. Ve Společenském domě bude ve středu 22. srpna beseda s Janem Cimickým a v pátek 22. srpna beseda se Sašou Rašilovem a Miloslavem Mejzlíkem. Lístky na divadelní představení si zájemci mohou koupit v Luhainfu, Cestovní agentuře Luhanka a v den představení po 18 hodině také v Lázeňském divadle. Jejich cena se podle Linhartové pohybuje od 270 do 300 korun.

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ